Hizmet Eden Liderlik

Young Man Tying A KnecktieLiderlerin kendine sorması gereken kritik bir soru var. Liderliğimin amacı, hizmet etmek mi yoksa beklentim bana hizmet edilmesi mi? Liderin vereceği cevap çok önemli, çünkü cevap kişiyi birbirinden farklı iki liderlik yaklaşımına yönlendirir.

Profesyonel bir koç olarak liderlerle, liderlik etkinliğini artırmak, takım üyelerini motive etmek, takım hedeflerini gerçekleştirmek gibi çeşitli beceriler üzerine çalışıyorum. Koçluk görüşmeleri, çoğunlukla liderlerin takım üyelerinden istediklerini nasıl alabilecekleri üzerine yoğunlaşıyor.

 

Hizmet eden lider yaklaşımını çok karşılaşılan bir liderlik pozisyonunda düşünün. Bağlı çalışanlarınız sizi hizmet eden lider olarak tanımlar mı? (İnsanların yalnızca davranışlarınızı gördüğünü unutmayın. Niyetlerinizi göremezler.)

 

Yönlendirme sağlayın.  Hizmet eden liderler, çalışanlarına hedefler, beklentiler ve görevlerle ilgili açık yönlendirme sağlama sorumluluğunu üstlenirler. Sonraki adımlar kendileri için net olsa bile başkaları için olmayabilir. Bu gerçeği kabul ederler. Bu nedenle, vizyonu, misyonu ve hedefleri gerektikçe açıklamak ve yeniden belirlemek için zaman ayırırlar.

 

Sürekli destek sağlayın. Hizmet eden liderler yürürlüğe koymak için başkalarıyla ortaklık kurmak ve iş birliği içinde olmak gerekir.  Hizmet eden lider insanların başarılı olması için gereken koçluğu sağlar.

Çalışanlara haklarını teslim edin. Hizmet eden liderler, etkin liderliğin kendileriyle ilgili olmadığını bilirler. Etkin liderlik, başarılı olmaları için başkalarına ihtiyaçlarını vermektir. Ken Blanchard ve Norman Vincent Peale Etik Yönetimin Gücü adlı kitaplarında “Alçak gönüllü insanlar kendilerini azımsamazlar, yalnızca kendilerini daha az düşünürler.” diyorlar.

 

Hem Sonuçlara hem ilişkilere değer verin. Hizmet eden liderler, hem sonuçlara hem ilişkilere değer verirler. Güçlü ilişkiler, açık hedefler ve yüksek performans standartları ile liderlikte çıtayı yükseltirler.

 

Çalışanlar için Büyüme fırsatları oluşturun. Hizmet Eden liderler, mevki gücünü başkalarına gelişme ve ilerleme fırsatı yaratmak için kullanır. Takım üyelerinin potansiyelini açığa çıkarmak için onları geliştirirler. Düzenli geribildirim sağlarlar. Bu yaklaşım, etkinliğin artması için sürekli gelişime yol açar.

 

Hizmet eden liderlik, başkalarına liderlik etmekle ilgilidir. Hizmet eden lider yaklaşımıyla örtüşen davranışlar; şevkli çalışanlar, etik yaklaşım, daha üst düzey müşteri hizmeti, kişisel büyüme ile gelişim ve şirket başarısını sağlar.

Çalışanlarınızdan liderlik yaklaşımınız ile ilgili geribildirim isteyin. Liderler başkalarına hizmet ettiklerinde herkes başarılı olur!

 

Yazar Hakkında
Terry Watkins  The Ken Blachard Companies Koçluk Hizmleri Takımında,  Koçluk  Çözümleri Ortağıdır.

Konuya benzer diğer yazılar...

Bir Cevap Yazın