Takımınızın 2016 Öncelikleri Herkes Tarafından Açıkça Biliniyor mu?

blog resimKen Blanchard, kariyerinin ilk yıllarında şunu farketti: Açık hedefler belirlemek herkes tarafından mantıklı bulunur.  Ancak iş uygulamaya geldiğinde çoğu insanın hedefi net değildir. Spencer Johnson ile birlikte yazdıkları Bir Dakika Yöneticisi kitabının basımından sonra çalıştığı pek çok kurumda buna tanıklık etmiş.

 

Eğitim verdikleri kurumlarda Ken Blanchard ve diğer Blanchard eğitmenleri bir alıştırmadan faydalanıyor.  Hedef belirlemenin tedirgin edici doğasına keskin bir odak getiriyor.

Bu alıştırmada eğitmenler, yöneticilerden ve bağlı çalışanlardan oluşan gruplarla ayrı ayrı çalışır. Önce bağlı çalışanlara işlerindeki ilk on önceliği sorar ve sıralandırmalarını isterler. Daha sonra her yöneticiye herbir çalışanının ilk on önceliğini sorarlar. Eğitmenler daha sonra yöneticiler ve çalışanlar tarafından tanımlanan öncelikleri kıyaslar. Ken Blanchard, “Oluşturulan listelerde benzerlik varsa bile, bunlar çoğunlukla tesadüf.” diyor. Öncelikler yönetici ve çalışan tarafından olukça farklı sıralanır ve birinde var olan bazı hedefler ötekinin listesinde yer almaz.

 

Bu sık karşılaşılan durumun nedenlerini irdelediklerinde, Ken ve çalışma arkadaşları sorunun kaynağını tespit ettiler. Yöneticiler, acil olan ancak önemli olmayan şeylerin üstünde fazlasıyla durmaktadır. Yöneticiler, geribildirim sağlarken kısa vadeli meselelere odaklanır. Bu durum da önemli uzun vadeli hedeflerin arkaplanda kalmasına neden olur. Yalnızca performans değerlendirmeleri zamanı, uzun vadeli hedefler yeniden tanımlanır.  Pek tabi o zaman da gerçek bir ilerleme kaydetmek için geç kalınmış olur. Bu durum hedeflerin gerçekleştirilememesine neden olur ve çoğu zaman dargınlıkların oluşmasına yol açıyordu.

 

Bunun sizin takımınızın başına gelmesine izin vermeyin. Ay sonuna kadar sizin ve takım üyelerinizin öncelikler üzerinde hem fikir olduğunuzdan emin olun. Blanchard eğitmenlerinin uyguladığı alıştırmayı kullanarak çalışanlarınıza bu yılki ilk beş önceliklerini sorun. Takım üyeleriniz kendi listeleri üzerinde çalışırken,  siz de onların önceliklerini departman ve kurum hedeflerini dikkate alarak düşünün.

 

Daha sonra, her bir takım üyesiyle yapacağınız ilk bire bir görüşmenizde listelerinizi karşılaştırın. Farkları belirleyin ve görüşün. İlk beş önceliğin üzerinde anlaşmaya varın ve her bir öncelikle ilgili hedefleri belirleyin. Bu hedefler MAKET olsun: Motive edici, Açık, Konuyla ilgili, Erişilebilir ve Takip Edilebilir. Şimdi netlik sağlamak, ilk çeyrekte takip görüşmelerini programanıza yardım eder. Bu görüşmelerde ilerlemeyi görüşebilir ve gerekli olduğu takdirde bazı ayarlamalar yapabilirsiniz. Hedefiniz, önceliklerini heşeyin önünde tutmaları için çalışanlarınızla ortaklık kurmaktır.

 

Acil işlerin önemli hedefleri ötelemesine izin vermeyin. Önceliklerinizi yeniden değerlendirin. Bunun ileride büyük fark yarattığını göreceksiniz.

 

Not: Hedef Belirleme konusunda daha çok şey öğrenmek ister misiniz?  Ken Blanchard’ın 27 Ocak’ta gerçekleşecek webinarını kaçırmayın.

Konuya benzer diğer yazılar...

Bir Cevap Yazın