Yeni Yıl Kararlarınızı Gerçekleştirmek İçin Yardım Alın!

g1Hemen hepimiz her yeni yılda bazı kararlar alırız. Daha sonra da bu kararları uygulamaya koymayız. Neden? Çünkü hedefi gerçekleştirmek düşündüğümüzden daha zordur.

 

Ayrıca cesaretimiz kırıldığında, çevremizdeki insanlardan ya hiç yardım almayız ya da çok az alırız. Aslında çoğu insan da “Gerçekleştirdiğini gördüğümde inanırım.” der ve aldığımız karar ile bizi baş başa bırakır; işi bizim çözmemizi bekler. Oysa,  hedefi tek başına gerçekleştirebilecek olsaydık bu bir yeni yıl kararı olmazdı, onu zaten kolayca yapardık, değil mi?

 

Mesela yıllarca kilomun ve formumun sağlıklı bir düzeyde olması için uğraştım. Her seferinde son derece iyi  bir niyetle işe başladım ancak  seyahatler, yazılar ve eğitimlerin araya girmesiyle bu uğraş bir kenara atılırdı. Belirli bir süre kilo verirdim, verdiğim kiloyu artısı ile geri alırdım.

 

Bir gün niçin istediğim kiloya ve forma ulaşmak için Çok Boyutlu Liderlik prensiplerini kullanmıyorum dedim. Bu farkındalık, beni fiziksel sağlığımı iyileştirmek için Çok Boyutlu Liderin üç becerisini kullanmaya itti—hedef belirleme, teşhis ve uyum. Sonuçlar mükemmeldi.

 

1.Hedef Belirleme: Her iyi performans açık hedefler ile başlar. Ancak bir hedefe bağlı kalmanızı sağlayan şey, onu gerçekleştirmek için sizi motive eden ikna edici bir sebeptir. Form tutmak için defalarca hedef koydum.  Bu sefer  kendime sağlıklı olmak için ikna edici bir amaç edindim: Yeni köpeğim Joy. Onu aldığımızda 70 yaşını yeni doldurmuştum. Köpeklerin en az 15 yıl yaşadıklarını bildiğim için seksenli yaşlarımın ortalarına kadar sağlıklı olmaya karar verdim. Böylece yalnızca ailem için değil Joy için de sağlıklı bir şekilde yaşayacaktım. Pek çok insan köpeklerinin kendilerinden önce ölmesinden korkar. Bense Joy’dan önce ölmekten korkuyordum.

 

Hedeflerimi MAKET( Motive edici, açık, konuyla ilgili, erişilebilir, takip edilebilir) haline getirmek söz konusu olduğunda antranörüm ve Fit at Last kitabını birlikte yazdığım Tim Kearin’den yönlendirme almak çok yararlı oldu. Ölçülerimi alıp ilerlememi kaydederek, hedeflerimin erişilebilir olduğunu gördük.

 

2.Teşhiş: Hedefler belirlendikten sonraki adım hedefinizle ilgili görevlerden her biri için gelişim düzeyinizi teşhis etmektir. Gelişim düzeyini belirleyen iki unsur yeterlilik (beceriler/deneyim) ve bağlılıktır (motivasyon ve özgüven).

 

Gelişim düzeyinize (yeterlilik ve bağlılığınıza) göre farklı liderlik stillerine veya yardıma ihtiyacınız olduğunu farketeceksiniz. Bunu idrak etmek benim için önemliydi; sizin için de önemli olacak.

 

Örneğin, yeni yılda fiziksel olarak forma girmeye karar verdiniz: güçlü, ince, kondisyonlu ve esnek olmak istiyorsunuz. Diyelim ki güçlenmek için ağırlık kaldırmak konusunda heyecanlısınız. Bu sizi şevkli yeni başlayan yapar. Yeterliliğiniz yoktur ancak bağlılığınız yüksektir. Diyet konusunda ise Hayal Kırıklığına Uğramış Öğrencisi olabilirsiniz; hem yeterliliğiniz hem bağlılığınız düşüktür.  Dolayısıyla hem desteğe hem yönlendirmeye ihtiyacınız vardır.  Kardiyo Aletlerini kullanırken ise yetenekli ama temkinli iş çıkarıcı olabilirsiniz. Koşu bandını nasıl kullanacağınızı bilirsiniz ancak bağlılığınız o günkü modunuza göre değişkenlik gösterebilir. Yıllardır yoga dersi alıyor olabilirsiniz. Bu da sizi kendine yeterli başarılı yapar. Hem yeterli hem bağlısınızdır.

 

3.Uyum: Üçüncü adım; gelişim düzeyinizi dikkate alarak, ihtiyacınız olan yönlendirici ve destekleyici davranışı size sağlayacak olan birini bulmaktır. Örneğimizden hareketle, ağırlık çalışma konusunda şevkli yeni başlayan olduğunuz için, yönlendirmeye ihtiyacınız var. Birinin size neyi ne zaman nerede ve nasıl kaldıracağınızı söylemesi gerekiyor. Diyet ve sağlıklı beslenme ile ilgili Hayal Kırıklığına Uğramış Öğrenci iseniz, yönlendirme ve destek almanız gerekiyor.  Siz beslenmenizi değiştirirken sizi dinleyecek ve ilerlemenizden dolayı sizi kutlayacak, zorluklar konusunda sizi yeniden yönlendirecek birine ihtiyacınız olur.  Kardiyo konusunda, Yetenekli ama Temkinli iş Çıkarıcı biri olabilirsiniz. Çok fazla yönlendirmeye ihtiyacınız yoktur ancak desteğe gereksinimiz vardır. Koşu bandına çıkmanız için size eşlik edecek birine ihtiyaç duyabilirsiniz. Yogaya duyduğunuz tutku; esneklik ve denge konusunda sizi kendine yeterli başarılı biri yapar. Tebrikler, tek yapmanız gereken aynen devam etmek!

 

Çok az insan, hayatındaki önemli bir değişikliği yardım almadan yapar. Sağlıklı kilo vermek ve form tutmak üzerine olan hedefimi en sonunda gerçekleştirdim. Bunu başarmak için daha çok yönlendirme ve destek almayı kabul ettim. Hedefinizi gerçekleştirmek için ne kadar desteğe ve yönlendirmeye ihtiyacınız var? Bu yolda yalnız yürümeyin.  Hayal kırıklığı yaşadığınız süreci aşmak, kendine yeterli ve başarılı bir oluncaya kadar destek ve yönlendirme almak için yardım alın.

 

Yazar Hakkında

Ken Blanchard, The Ken Blanchard Companies Kurucu  Ortağı

 

Konuya benzer diğer yazılar...

Bir Cevap Yazın