Tüm Kalbinizle Hizmet Etmek İstiyor Olabilirsiniz…Peki Bu Davranışlarınıza Yansıyor mu?

boss with employeePek çoğumuz için gerçek liderlik amaç ve değer odaklı olmak, başkalarının ihtiyaçlarını kendi ihtiyaçlarımızdan öne koymaktır. Hayatımızı tüm kalbimiz ile hizmet ettiğimizi hissederek  sürdürmek isteriz .

Ancak bazen, hizmet etmek istediğimiz için hizmet etmeyi bildiğimizi sanırız. Başkalarına yardım etmeyi bu kadar isterken, ne yazık ki insanların gerçekten neye ihtiyacı olduğunu anlamaya zaman ayırmayız.

Başıma gelen bir olayı anlatayım. Yıllar önce eşimle onun işi hakkında konuşuyorduk. Bunalmıştı ve hiç mutlu değildi. Ona yardımcı olmaya çalışırken danışmanlık şapkamı takıp ona iyi olduğunu düşündüğüm önerilerde bulunuyordum. Bana tepkisi: “Herkese dinlemesini öğretiyorsun da sen niçin dinlemiyorsun?” oldu.  Ah! Görünen o ki ona  tüm kalbimle hizmet etmek isterken, onun istediğini verememiştim.

Çok Boyutlu Liderlik II’de insanlara gelişim düzeyini teşhis etmeyi ve liderlik stillerini  gelişim düzeyiyle uyumlu hale getirmeyi öğretiriz. Böylece liderler birlikte çalıştıkları insanların ihtiyaçlarını en iyi şekilde karşılayabilirler. Çok hızlı ilerlersek veya başkasının yaptıklarını kontrol etmeye çalıştırsak onu sık boğaz etmiş oluruz.  Biri kendinden emin değil diye, cevapların hepsini bildiğimizi düşünür ve müdahale ederiz. Bu yaklaşım yardım etmek yerine, durumu daha kötü hale getirir ve kişinin hem öz güvenine zarar verir hem de size olan güvenini baltalar.  Ya da benim eşime yaptığım gibi onu çıldırtabilirsiniz.

İyi niyetimizi davranışlarınıza etkili bir biçimde yansıtabilmek için 3 adım öneriyoruz. Böylece niyetleriniz ile davranışlarınız uyumlu olacaktır.

  1. Daha çok dinleyin. Öğrenme niyeti ile dinleyin. Söylenenleri ve sizden talep edilenleri duyun. Söylenenleri duyduğunuzu gösterirken beden diliniz ve sesinizin tonuna dikkat edin.
  1. İyice anlamak için zaman verin. Karşınızdaki kişinin gerçekten ne hakkında konuştuğunu anladığınızdan emin olmak için araştırın ve sorular sorun. Varsayımlarda bulunmadığınızdan ve gerçekten ne söylediklerine odaklandığınızdan emin olun. Kişinin bakış açısını her zaman teyit edin.
  1. Yönlendirme sağlamak için izin isteyin.  Bu en önemlisi olabilir. Tüm cevapları bildiğinizi varsaymayın. Kişinin yapabilecekleri konusunda fikirleriniz varsa, öneride bulunmadan önce izin isteyin. Çünkü tavsiyeye değil duygularını ifade etmeye ihtiyacı olabilir.

Hizmet eden lider olmak harekete geçmeyi gerektirir. Bu da başkaları ile olan ilişkilerimizde yaptıklarımız ve söylediklerimiz ile olur. Eşimin durumunda, o zaten ne yapmak istediğini biliyordu. Benim tavsiyeme ihtiyacı yoktu.  Yalnızca duygularını ifade etmeye ihtiyacı vardı. Dolayısıyla  bakmanız gereken yaptıklarınız niyetinizi yansıtıyor mu? İş yerinde veya evde gerçekten hizmet ettiğinizi düşünüyor musunuz? Belki de karşınızdaki kişiyi dinlemenin  zamanı gelmiştir. İhtiyaçlarını karşılamak üzere neye ihtiyacı olduğunu anlamalısınız. Böylece yüreğimizdeki hizmet etme isteğini davranışlarımıza yansıtabiliriz.

 

Yazar Hakkında

Lynn McCreery, The Ken Blanchard Companies Kıdemli Danışman Ortağıdır.

Konuya benzer diğer yazılar...

Bir Cevap Yazın