Hedefinizi Yerine Getirmenize Yardım Edecek 6 İlke

thumbs-up-group[1]Hedefinizi ele alırken 6 ilke size yardımcı olur.

Öncelikle güçlü bir nedeniniz ve bir amacınız olmalıdır. Bunu neden istiyorsunuz? Sonuç sizi nasıl mutlu edecek? Bu hedefin gerçekleşmesinin yararları nelerdir? Eğer hedef işle ilgiliyse, hedefinizin kurum hedefleriyle uyumlu olup olmadığını kontrol edin

Başarı için size değer veren biriyle birlikte ortak söz verin. Bir hedefe doğru yalnız yürümek zordur. Size değer veren, başarılı olmanızı isteyen birini bulun ve ondan bu hedef doğrultusunda çalışmaya neden başladığınızı size ara ara hatırlatmasını isteyin. Bu kişiye güveniyor olmanız; sağlayacağı geribildirime ve desteğe değer vermeniz önemlidir.

Çok Boyutlu Liderlik II’yi öğrenin. Bu model bireylerin bir hedefteki yeterlilik ve bağlılıklarını teşhis etmeye ve ihtiyaç duydukları direktif ve desteği almalarını olanak sağlar. Hedefinizi, gelişim düzeyinizi, ihtiyacınız olan doğru direktif ve desteğin ne olduğunu anlamak hedefinize ulaşmanıza yardım eder, bağlılığınızı, motivasyonunuzu ve üretkenliğinizi artırır.

Uygun hedefler belirleyin. Hedefinizin, motive edici, açık ve ölçülebilir, konuyla ilgili, erişilebilir, takip edilebilir ve zamanlı olmasına dikkat edin.

Sizi hesap verebilir yapacak bir destek sistemi oluşturun. Bir hedefi gerçekleştirme yolunda zaman zaman bocalayabilirsiniz. Böyle durumlarda, hedefinize doğru ilerlemenizi sağlayacak bir destek sistemi kurmak önemlidir. İster eşiniz, ister bir arkadaşınız, isterse bir iş arkadaşınız olsun, onunla düzenli olarak görüşmek ve ilerlemeyi takip etmek faydalıdır.

İlerlemeyi takip etmek ve motivasyonu korumak için kilometre taşlarını belirleyin. Bir hedefi gerçekleştirme konusunda ilerlemediğini hisseden herkesin motivasyonu zarar görebilir. Büyük veya  küçük belirli kilometre taşlarını saptamak size ne kadar ilerlediğinizi gösterecek ve elde ettiğiniz her başarıyı hatırlatacaktır.

 

Konuya benzer diğer yazılar...

Bir Cevap Yazın