Liderler Çalışanlarına Zaman Ayırmıyor: İşte Zaman Ayırmanın 10 Yolu

Performans planlama, koçluk, ve değerlendirme iyi tasarlanmış performans yönetim sisteminin temelidir. Ancak güncel bir araştırma, liderlerin çalışanların beklentilerini karşılayamadığını ortaya koyuyor.

The Ken Blanchard Companies araştırma bölümü,  Training dergisi ile birlikte 456 insan kaynakları ve yetenek yönetimi uzmanına bir anket çalışması yaptı. Amaç, varolan en iyi uygulamaların etkin bir biçimde geliştirilip geliştirilmediğini tespit etmekti.

Anket, dört alanda çalışanların beklentisinin liderler tarafından yeterince karşılanmadığını ortaya koydu. Yüzde 20 ila yüzde 30 arasında bir açık olduğu tespit edildi. Beklentinin karşılanmadığı alanlar: Performans Planlama (açık hedefler belirleme), Günlük Koçluk (çalışanlara hedeflerine ulaşmaları için yardım etme), Performans Değerlendirme (sonuçları değerlendirme) ve İş ve Kariyer Gelişimi (öğrenme ve gelişme)

Liderlerin ekip üyeleriyle yapması gereken 10 spesifik görüşmeyi ve tespit edilen iletişim eksikliğini anlatan infografiğe erişmek için tıklayınız.

Liderleriniz, yapmaları gereken performans görüşmelerini yapıyor mu? Siz de benzer açıklar yakalıyorsanız, çalışan bağlılığı ve performansın artması için hemen müdahale edin.

Anket hakkında daha detaylı bilgi almak ve Blanchard’ın iletişim eksiklilerini gidermek ile ilgili önerilerini öğrenmek için  Training Dergisi websitesinden orijinal makaleye erişebilirsiniz: 10 Performans Yönetim Sürecinde 10 Eksik .

Konuya benzer diğer yazılar...

Bir Cevap Yazın