Yöneticiliğe Yeni Getirilenler: Eski Alışkanlıklarınızı Bırakamıyor musunuz?

yetkilendirme

Çoğu lider, kariyerlerine iyi ve verimli birer çalışan olarak başlar. Kendi sorumluluk alanları vardır ve verilen görevleri yerine getirebildiği için gurur duyar. İşin nasıl yapılacağı konusunda etkin ve enerjiktirler.Bu özellikler onların terfi alarak yönetici olmalarına da katkı sağlar.

Ancak yönetici olduklarında, rolleri değişir. Artık işin nasıl yapılacağını yönettikleri çalışanlara bırakmalı ve neyin yapılması gerektiğine odaklanmalıdırlar.  Bir yönetici olarak daha stratejik olmalı ve daha az taktiksel davranmalıdırlar.

Çoğu yönetici bu değişimle başa çıkamaz. Çünkü işin nasıl yapılacağı ile ilgili harika yöntemleri, süreçleri ve fikirleri vardır. Dolayısıyla tüm bu birikimlerini ne yapacaklarını bilemezler.

Yöneticilerin hatırı sayılır bir bölümü için doğal olan kendi bildiklerini bağlı çalışanlarına aktarmaktır. Bunun için de işten elini çekmez. Bir yönetici, işin nasıl yapılacağını yeterli becerilere sahip, bağlı çalışanlara bırakmalıdırlar. Çalışanın, verilen işi yerine getirirken yönlendirmeye ve/veya desteye ihtiyacı varsa bunu ona sağlamalıdır. Yöneticilerin asıl işi, ne yapılması gerektiğini bulmak ve bununla ilgili görüşmektir. Ancak yeni yönetici olmuş kişiler böyle düşünmezler ve çoğu bu tutumunu hiç değiştirmez.

Siz de böyle misiniz? İşin nasıl yapılacağına odaklanmak yerine ne yapılması gerektiğine odaklanmak size çok şey kazandıracak. Nasıl yapılacağını bağlı çalışanlarınıza bırakmak:

  • … onlara becerilerini geliştirme şansı verir.
  • … motive edicidir.  Optimal Motivasyon programımız için yapılan araştırma ortaya koyuyor ki insanlar kendi iradeleri ile hareket ettiklerinde ve davranışlarının kaynağı olarak kendilerini gördüklerinde motivasyonları artar.
  • ne yapılması gerektiği üzerine çalışmak için daha çok zaman ve alan yaratır.

Tutumunuzu değiştirmek  için ne yapabilirsiniz?

  • Değişimin kolay olmadığını kabul edin. Kazanacaklarınızı düşünürseniz, sıkıntılı değişim sürecine değeceğini görürsünüz.
  • Kendinizi tartın. Neden elinizi işten çekmek istemiyorsunuz? Bir güven sorunu mu, kontrol ihtiyacı mı yoksa değer katma arzusu mu?
  • Bağlı çalışanlarınızla ortaklık sanatını öğrenerek onların kendi problemlerini çözmelerini kolaylaştırın. Yetkin çalışanlarınıza “Bu işi yapmak için neye ihtiyacın var?” sorusunu sorun. Sonra da oturun ve onlar çözüm getirirken onları dinleyin.  Belki birkaç açık uçlu soru daha sormanız gerekebilir ancak çözüm önermemeye gayret edin.
  • Çabalayın, alıştırma yapın, uygulayın. Bu bir gece de değişmeyecek. İki adım ileri bir adım geri ilerleyeceksiniz. Ancak hedefinize sadık kalın. Böylece yaklaşımınız sonunda değişecek.

“Sıradan koçlar kendi fikirlerine bağlı kalanlardır. Doğru ve hatta faydalı olmaya ihtiyaç hissederler.” sözünü severim.  Sadece koçlar için değil; yöneticiler, iş arkadaşları, ebeveynler, eşler ve arkadaşlar için de geçerli bir sözdür. Siz de  bağlı çalışanlarınızın yapması gereken herşeye karışıyor musunuz? Öyleyse bu konuda ne yapacaksınız?

Yazar Hakkında

Joanne Maynard The Ken Blanchard Companies’ Koçluk Hizmetleri takımında kıdemli koçtur.

 

Konuya benzer diğer yazılar...

Bir Cevap Yazın