Yeni Mezunlara Öneride mi Bulunmak İstiyorsunuz?

Graduation Caps Thrown in the AirMezuniyet bir mihenk taşıdır. Yeni mezun olacak tanıdıklarınız var mı?  Profesyonel Hizmetler Başkan Yardımcısı Jonie Wicklin, bir koç( anne, mentör veya bir arkadaş) olarak onlara bu yolculukta onlara keşfetmeleri için yardım etmenizi öneriyor.

 

Mezuniyet, bir yandan büyük bir başarı ile gelen rahatlamadır. Aynı zamanda da sonraki adımın ne olacağına dair soruların oluştuğu bir süreçtir. İşte bu nedenle pek çok karmaşık duygu su yüzüne çıkar.  Rahatlama bazen bir hafta ve hatta belki bir ay sürer. Ancak bu rahatlamanın sonunda “Peki ya bundan sonra?” şeklinde endişeler oluşmaya başlar.  Karar ister eğitimde bir üst basamağa devam etmek, isterse işe başlamak  olsun; mezuniyetten sonraki yıllar bağımsızlığın kazanıldığı ve tutkunun keşfedildiği yıllardır. Bu öyle bir yolculuktur ki düşünmek, keşfetmek ve öğrenmek gereklidir. 

 

Bir kişiye koçluk etmek keşif sürecidir. Açık uçlu sorular sorarak derine iner ve koçluk ettiğiniz kişinin durup düşünmesini sağlarsınız. Ne kadar uzun duraksarsa o kadar iyidir.  Bu duraksamalar doğru ve önemli kararlar almak ve yapılacakları belirlemek için zaman kazandırır.

 

Aşağıda koçluk ederken kullanabileceğiniz ve karşınızdaki yeni mezunu düşünmeye sevk eden başlama sorularını bulabilirsiniz. Hepsini kullanmak zorunda hissetmeyin. Bir iki tanesini kullanmanız yeterli olabilir. Listedeki soruları kendi ifadelerinizle yeniden düzenleyebilirsiniz.

 

  1. Ne hakkında daha çok şey şey öğrenmek ve okumak istersin? Peki bu alanda ne tür kariyerler var?
  2. Hangi konuda gerçekten iyisin? Doğal yeteneklerin nelerdir?
  3. İşinde ve kariyerinde olmasını istemediğin şeyler nelerdir?
  4. Kariyerinde senin için önemli olan nedir? Örneğin; para, yaptığın işte tatmin olmak, kariyer yolu, insanlar, iş yeri ve iş türü?
  5. Zamanın nasıl geçtiğin anlamadığın anları düşün. Bu zamanlarda genellikle ne yapıyor olursun?
  6. Sadece bir gün için bir işi deneyebilecek olsaydın, bu iş ne olurdu?

 

Her mezunun kendi yolu vardır. Hayat aslında tamamen içindeki potansiyeli gerçekleştirmek ve bağımsızlıkla ilgilidir.  Elenor Roosevelt’in dediği gibi “Hayat yaptıklarınızdır. Bu her zaman böyle oldu ve böyle olmaya devam edecek”. Yeni Mezunlar düşünme, keşif ve öğrenme yolculuğundalar.  Bu nedenle koçluk edebileceğiniz bir konuşmaya başlayacak olursanız hazırlıklı olun. Bu onları başarılı bir geleceğe taşıyacak dönüm noktası olabilir!

 

Konuya benzer diğer yazılar...

Bir Cevap Yazın