Nereden Başlayacağınızı Bilmiyorsanız İşe Kişisel Misyon İfadeniz İle Başlayın!

misyonÇoğu kurumun misyon ifadesi vardır. Enerjiyi doğru yönlendirmek ve liderlerin karar vermesine yardım etmek için açıkça tanımlanmış ve kolay anlaşılan amaç tanımlanır.

Peki ya açıkça tanımlanmış ve kolay anlaşılan kişisel amaç? Her ne kadar çoğumuzun hayatta ne yapmak istediğine dair bir fikri olsa da pek azımızın kişisel misyon ifadesi vardır.

Bu önemli bir kavramdır. Kişisel misyon ifadesi enerjiyi yönlendirmemize olanak sağlar.  Böylece kendimizi daha iyi hissederiz. Esenlik hissimiz artar. Üstelik kişisel amacımızı çalıştığımız bölümün veya kurumun amacı ile ilişkilendirirsek çok daha iyi hissederiz.

Kendimden örnek vereyim. Doksanların ortasında, Yeni Zelanda Kraliyet Donanmasında çalışırken Çok Boyutlu Kişisel Liderlik Eğitimine katıldım.  Eğitim sırasında hayat amacıma dair bir cümle yazmam gerekiyordu.  Üzerinde düşünmeli ve çaba göstermeliydim. Sonunda bana doğru gelen bir ifade yazmayı başardım:

“Hayattaki amacım;  bilgimi, becerilerimi ve yeteneklerimi kullanarak başkalarıyla birlikte çalışmak, böylece insanların topluma katkı sağlayarak kendilerini değerli, mutlu ve başarmış hissedecekleri bir ortam yaratmak.”

Amaç ifademi yazmak ilk adımdı.  Kişisel misyon ifadem ile işimdeki misyon ifadem arasındaki uyumu artırmak için bu cümlenin yazılı çıktısını aldım ve çalışma masamda bir çerçeveye yerleştirdim.  Bu benim için önemli bir ikinci adımdı. Sıra önemli kariyer kararları almaya geldiğinde amaç ifademe bakıp “Hayattaki amacımı gerçekleştirmeme nasıl bir eylem planı hizmet eder” diye sorabilirdim.

Çerçeveye aldığım cümle iyi bir hatırlatıcıydı.  Özellikle de zor kararlar alırken…Yeni bir role geçmek, eğitim ve gelişim profesyoneli olmaya ve bu konuda beceriler kazanmaya yönelmek de bu kararlardan biriydi. Bu rol, benim hayattaki amacımı, asıl işe alınma nedenim olan operasyonel rolümden çok daha fazla gerçekleştiriyordu.

Peki ya siz? Nerede olmak istediğinizi açık bir şekilde tanımladınız mı? Yoksa yalnızca genel bir fikriniz mi var?  Haydi kendinize sorun. Hayatınız için bir amaç ifadesi yazın. Daha sonra bu amaç ifadesinde beliren rolünüz ile kurumunuzdaki rolünüz arasında uyum oluşturun, üzerinde düşünün ve gerekliyse ayarlamaları yapın.

Donanmayı bırakalı çok uzun zaman oldu. Şu an Blanchard International Yeni Zelanda Direktörü ve Danışman Ortağıyım.  Bugün bulunduğum yer, yıllar önce  belirleyip yazdığım ve her gün üzerinde düşündüğüm hayat amacıma dayanıyor.

Geleceğiniz sizi bekliyor. Durmayın. Kişisel misyon ifadenizi yazarak ilk adımı atın. Bunun sizi nereye götüreceğini bilemezsiniz!

Yazar Hakkında

David Cordery  Blanchard International  Yeni Zelanda Şirket Direktörü ve  Danışman Ortağıdır.

Konuya benzer diğer yazılar...

Bir Cevap Yazın