Ertelemekten Vazgeçin!

ertelemek“Erteleme zamanın hırsızıdır.”– Charles Dickens

Ertelerim. Kabul ediyorum. Önce kolay işleri halletmek, zor olanları son dakikaya bırakmak gibi bir alışkanlığım var. Daha keyif alarak yaptığım bir iş için bir başka işi sonraya bırakırım. Ancak ne kadar sonraya bıraktığımı tam olarak belirlemem. Şu an bu blog yazısını yazarken bile e-postalara cevap vermeyi erteliyorum!  ( Yöneticime söylemeyin.)

Üniversiteye gidinceye kadar kendimi her zaman proaktif bir insan olarak düşünürdüm. Ancak üniversitede bir dönem ödevine veya projeye, teslim tarihi yaklaşmadan başlamadığımı fark ettim. Ertelediğimde projeden kurtulmuyordum. Bir gün kendimi kütüphanede ağlarken buldum. Kütüphaneye gelen kişilerden biri sessiz olmam için uyardığında ise hıçkırıklara boğuldum.

Bu blog yazısını hazırlarken, erteleyenlerin niçin ertelediğine dair bir makale buldum. Makaleye WaitButWhy.com adresinden ulaşabilirsiniz.

Bir lider olarak kararlar almanız beklenir. Çalışanlarınız ne yapacaklarını bilmediklerinde onlara yönlendirme ve fikir verecek bir lider isterler. Son dakikaya kadar karar vermeyi erteleyen bir liderle karşılaşmak istemezler. Özellikle de çözülmesi gereken problem onlar için öncelikliyse!

Dolayısıyla liderler karar vermeyi nasıl ertelemekten nasıl kaçınabilir?

Kilit, dikkatli planlamadır. Ertelemeye eğilimli insanlar için planlama genellikle problem değildir.  Planlamaya bayılırlar çünkü planlama gerçekten yapmak değildir! Erteleyenler, planları üzerinde çok az düşünmüştür,  planlar tam olarak net değildir veya açık uçludur Dolayısıyla ayrıntı ve yönlendirmeden uzaktır.

Aşağıdaki adımlar size rehberlik edecektir:

  1. Ulaşmak istediğiniz sonucu/hedefi belirleyin. Tam olarak ne başarmak istediğinizi belirleyin. MAKET hedefler konusunda bilgi sahibi olabilirsiniz, değilseniz önceki önceki blog yazımızı okuyabilirsiniz. Neyi başarmak istediğinizden kesin olarak eminseniz, oraya ulaşmak için önünüzde açık bir yol belirlersiniz.
  2. Başarmak istediklerinizi önceliklendirin ve en önemlisini ilk sıraya koyun. Bir lider olarak önceliklerinizi takımın öncelikleriyle dengeleyin. 15 maddeden oluşan yapılacak işler listesi oluşturmak kolaydır. Ancak sonrasında nereden başlayacağınızı bilemezsiniz çünkü her biri eşit derecede önemli görünür.  Bu yüzden öncelikli olarak yapmanız gereken işleri belirleyin. Unutmayın öncelikler siz görevlerinizde ilerledikçe şekillenir. Dolayısıyla ara ara kendinizin ve takımınızın önceliklerini gözden geçirmeli ve değişip değişmediğine bakmalısınız.
  3. Karar vermeniz için gereken bilgiyi toplayın. Konuyla ilgili bilgi, zamanı geldiğinde kararınızın nedenlerini açıklamak demektir. Elinizde ne kadar bilgi olursa, verdiğiniz karardan o kadar emin olursunuz.  Amaçlarınızı gözden kaçırmayın. Tuzağa düşüp tüm bilgiye sahip olmadığınızı düşündüğünüz için karar vermemezlik yapmayın. Keyfi detaylar yüzünden kararınızı bekletmeyin.
  4. Mantıklı seçenekleri değerlendirin ve en iyisini seçin. Her iyi planda, yapabileceğiniz farklı tercihler vardır. Seçeneklerinizi belirleyin ve mantıklı olmayanları silin. Amacınıza ulaşmanıza yardım ederken önceliklerinizi karşılayan en iyi seçeneği tercih edin.
  5. Harekete geçin. Bu en zor kısmıdır. Kararınızı netleştirdiğinize göre, harekete geçmek daha kolay hale gelir. Liderin belirsiz, açık uçlu yapılacaklar listesini bekletmek yerine spesifik bir hedefe ulaşmak için mantıklı ve açık bir yol belirlersiniz.

Ertelemekten kurtulmak özellikle de bir lider için çok önemlidir. Ertelemek insanları mutlu veya mutsuz eden unsurları etkiler.  Siz de hayatınızda bir şeyleri sürekli erteleyenlerden miydiniz? Bunun üstesinden siz nasıl geldiniz? Yorum bırakarak bizimle paylaşın!

Konuya benzer diğer yazılar...

Bir Cevap Yazın