Motivasyonun Gerçek Doğasına Hitap Eden Liderler

motivasyon“Liderler, ödül-ceza sistemini ortadan kaldırmak konusunda endişeli ve hatta bunu yapmaya korkuyor. ‘Bu yöntemleri kullanmayacaksam elimde ne var? İnsanları motive etmek için neyi kullanacağım? Ne yapacağım?’ diye düşünüyorlar.”

“İnsanları Motive Etmek Neden İşe Yaramaz ve İşe Yarayan Nedir?” kitabının yazarı Susan Fowler liderleri farklı bir açıdan bakmaya davet ediyor: “Bu konuya alternatif yaklaşımlar mevcut! Hedefleri ve bitirme tarihlerini belirleme şeklinizi değiştirerek işe başlayın. Bunları nasıl söylediğiniz insanların özerklik hissini baltalayabilir. Hedefleri ve bitirme tarihlerini, insanları sorumlu tutmak için birer teknik olmaktan çıkarın; başarı için ‘olmazsa olmaz bilgi’ olarak yeni bir çerçevede sunun.”

“İlişkilerinizi değerler üzerine yaptığınız görüşmeler ile destekleyin. İnsanların, yaptıkları iş ile anlamlı değerler ve amaç hissi arasında uyum oluşturmasına yardım edin. İnsanlara kendiliğinden ödül gibi gelen şeylerden faydalanın. En iyi liderler çalışanlarına boyun eğdiren değil  onlarla ittifak kuran liderlerdir. Çalışanlarınızın yeterlilik hissini geliştirmek için ‘ Bugün hangi işi bitirdin?’ yerine ‘Yarın daha iyi olmak için bugün ne öğrendin.’ sorusunu yöneltin. Kendi esenlikleri(well-being) için çalışanlarınızla Motivasyon Bakışı Görüşmesi yapmalısınız. Böylece mevcut motivasyonlarını ortaya çıkarabilir ve daha iyi seçenekler olduğunu onlara gösterebilirsiniz. Sonuçta kurumunuz da bu yeni yaklaşımdan faydalanacaktır.”

Fowler, “Liderler doğru olanı yapmak ister. Ancak motivasyonun gerçek doğasını anlamadan hareket ettiklerinde, insanların motivasyonunun kalitesini düşüren geleneksel tuzaklara düşerler. Çalışanların, özerkliğe, ilişki kurmaya ve yeterlilik göstermeye ihtiyacı vardır.  Bu ihtiyaçların karşılanması engellendiğinde, insanlar adlandıramadıkları bir şeyi arzulamaya başlarlar. İnsan gelişiminin temelini anlamadan, neye ihtiyaç duyduklarını bilemez ve bunu talep edemezler. Dolayısıyla, özerklik, ilişki kurma ve yeterlilik ile ilgili ihtiyaçlarının yerine geçecek; para, statü ve güç gibi şeyleri talep ederler. Oysa bu tür ikameler, onların gerçek ihtiyaçlarını baltalamaktadır.”

Liderlerin, çalışanlarına insan motivasyonunun gerçek doğasını öğrettiğini ve optimal motivasyonu destekleyen en iyi uygulamaları geliştirdiklerini  hayal edin. Aslında bunu yapabilirler, çünkü motivasyon bir beceridir. İnsanlar motivasyon bakış açılarını değiştirebilir ve daha kaliteli bir motivasyonu diledikleri zaman diledikleri yerde deneyimleyebilirler. Fowler umuyor ki; liderler motivasyonun öğretilebilir beceri olduğunu ve bu beceriyi kullanabileceklerini farkettiklerinde büyük bir rahatlama yaşayacaklar.  Bu yaklaşım, ödül ve cezalarla sınırlı olmayan fırsatların kapısını açacak. Susan Folwler’ın kitabı hakkında daha fazla bilgi edinmek www.susanfowler.com adresini ziyaret edebilirsiniz.

 

 

Konuya benzer diğer yazılar...

Bir Cevap Yazın