Adından Övgüyle Söz Edilen Patronlardan Biri Olmak İster Misiniz?

acikbeklenti The Ken Blanchard Companies Program Direktörü  David Witt, “Bir lider olarak gelişiminiz ile ilgili daha çok şey öğrenmek istiyorsanız   “Patronların En İyisi” olarak tanımlanan kişilerin ortak özelliklerine bakabilirsiniz” diyor. “Sahip olduğunuz en iyi patron ve onu özel yapan şey neydi?” sorusuna verilen yüzlerce cevabı dinledikten sonra, her ne kadar geniş bir yelpazede verilmiş olsa da, cevaplar iki temel kategori altında sıralanmıştı.

Söz konusu “Patronların En İyisi” olduğu düşünülen kişilerin ilk ortak karakteristik özelliği ilişki boyutu ile ilgili.  “Çalışanlar, yöneticilerinin onları önemsediğini, onlara fırsatlar verdiğini, harika bir iş ortamı yaratığını, işi keyifli hale getirdiğini, esnek ve destekleyici olduğunu dile getiriyorlar.”

İkinci özellik ise performans ile ilgili. “İnsanlar işlerinin önemli olduğunu hissettiren,  onlardan çok şey bekleyen ve hatta kendilerinde göremediklerini de görebilen yöneticileri sıralıyorlardı.”

“Her şeyin iyi işlemesini sağlayan farklı yaklaşımların bir arada kullanılmasıdır.” diyor Witt. Biri olmadan öteki,  ikisinin bir arada oluşturduğu etkiyi yaratmayacaktır.

“Gallup Kuruluşu bu durumu çalışan bağlılığı ile ilgili yaptığı araştırmaların ikinci aşamasında elde etti. Çalışanların bağlılık derecelerinin her zaman için finansal sonuçlara yansımadığını gördüler. Denkleme ancak bir başka unsur daha eklendiğinde etki görünür oluyordu.”

“Söz konusu etki performans beklentileri. Açık ve net beklentiler, üst düzey destek ile birleştiğinde kurumlar aradıkları yüksek performansı gerçekleştiriyorlar.

Adından övgüyle bahsedilen o değerli patronlardan biri olmak istiyorsanız, Witt size şu 3 stratejiyi öneriyor:

  • Zorlu hedefler koyun. İnsanlardan yapabileceklerinin en iyisini bekleyin ve onlara kendilerini ve becerilerini zorlayacak hedefler koyun. Şu an yapabildiklerinin ötesine bakın ve gelişmelerinin bir sonraki aşaması için ilk adımı atın. Zor hedefler gelişimi destekler, güven oluşturur ve yetkinliği geliştirir. Ortaklık için böyle hedefler koyduğunuzdan emin olun.
  • Düzenli olarak bir araya gelin. Haftalık toplantılar yaparak belirlediğiniz hedeflerle ilgili ne kadar yol alındığını görüşün. Yolunuzdaki engelleri ve onların üstesinden nasıl geleceğinizi konuşun.  En değerli kaynaklarınızdan olan zamanınızı ve dikkatinizi çalışanlarınıza ayırarak onların başarısına olan bağlılığınızı gösterin.
  • Geribildirimde bulunun. Elde edilen başarıları görüp kutlayın. İhtiyaç olduğunda yeniden yönlendirin. Geribildirim, bir lider olarak önem verdiğinizi ve çalışanınızın gelişimine yatırım yaptığınızı gösterir.

Witt, En iyi Patronlardan biri olmak isteyen yöneticilerin öğrenilebilir beceri ve davranışlar sergilemeleri gerektiğini hatırlatıyor. “Kendi deneyimlerinize bakın. Büyük olasılıkla sahip olduğunuz en iyi patron sizden çok şey bekleyerek ve gelişiminizi ve ilerlemenizi destekleyerek sizdeki en iyiyi ortaya çıkarandı!”

 

Konuya benzer diğer yazılar...

Bir Cevap Yazın