Öğrenmeyi Pekiştiren Koçluğun Gücü

ogrenmeÖğrenmeyi pekiştiren koçluk,  eğitimde edinilen becerileri iş başında uygulamaya fırsat veren bir süreçtir. Çalışanlara eğitim sonrasında 2-3 saatlik koçluk vererek yalnızca bir eğitim etkinliği sunmak yerine bir öğrenme süreci oluşturmuş olursunuz.

Eğitiminizden sonra düzenlediğiniz seanslar günümüzün yoğun iş dünyasında çok gereklidir. Çoğu kurumun çalışanların büyüme ve gelişimi için kaynağı yoktur. Çalışanlar da genellikle yoğunluktan eğitimde öğrendikleri üzerinde alıştırma yapmaya zaman ayıramazlar.

öğrenmeyi pekiştiren koçluk çalışanlara açık bir mesaj iletir: Liderleriniz öğrenmenin önemli olduğuna inanıyor— ve öğrendiklerinizi iş başında uygulamak için ihtiyacınız olan desteği size sağlamak istiyoruz.

Öğrenmeyi destekleyici koçlukla ilgili işe yarayan en iyi uygulamalardan ilk 3’ü:

  • Yeni becerileri öğrendikten sonra davranış değişimini destekleyin ve pekiştirin. Eğitim sonrası koçluk seansları eğitimde öğrenilen kavramların daha uzun süre akılda kalmasını sağlar. Koçluk sırasında katılımcılar bir, iki veya üç yeni beceriyi seçerler.Seçtikleri beceri(ler), gelişim planının odağı haline gelir.
  • Katılımcıları harekete geçip eğitimde öğrendiklerini iş başında kullanmaları için destekleyin. Koçluk onlara ihtiyaç duydukları zamanı ve alanı sağlar. Bununla birlikte, eğitimde öğrendiklerini nasıl uygulayıp yürürlüğe koyacaklarını düşünmek için tarafsız bir ortak edinirler. Eğitimde öğrendiklerinin ağırlığı  yüzünden kendilerini bunalmış hissetmezler. Koçluk, katılımcıların yeni becerileri küçük ölçekte uygulamalarına fırsat vererek güvendikleri bir ya da iki iş arkadaşıyla çalışmalarını sağlar. Koçluk esnasında katılımcılar kiminle ne üzerine alıştırma yapacaklarına koçlarıyla birlikte karar verir.  Kişi kendine güvendikçe yeni becerileri daha geniş  bir kitlede kullanabilir.
  • Çalışanların eğitimde öğrenilen kavramları gözden geçirip çalışabilecekleri bir öğrenme laboratuvarı yaratın. Kişiye özel koçluk çalışanların  kendilerine özel öğrenme planı oluşturmasına fırsat verir.  Böylece kendi gelişimlerini nasıl yapılandıracaklarını belirlerler ve öğrenme sürecini kendilerine göre şekillendirirler.

Geçmişte aldığınız eğitimlere baktığınızda, edindiğiniz bilgilerin ne kadar olduğunu ve ne kadarını iş başında uygulayabildiğinizi anımsamaya çalışın. Peki ya öğrendiklerinizi belirli aralıklarla tek amacı sizi desteklemek isteyen biriyle gözden geçirme imkanınız olsaydı işler değişir miydi?

Konuya benzer diğer yazılar...

Bir Cevap Yazın