Çalışanlarınızla Ortaklık Kurmak için 3 Adım

liderlikİş Dünyası için çok satan kitaplar yazan Ken Blancard’ın anlatmaktan keyif aldığı bir hikaye vardır. Küçük bir kız annesine sorar: “Anne, neden babam gece geç saatlere kadar çalışıyor?”

“Şey, tatlım…” diye cevap verir annesi, “gün içerisinde hepsini tamamlayacak kadar zamanı olmuyor.”

Küçük kız bir an düşündükten sonra, “Belki de onu daha az iş yapan bir gruba almalılar.”

Blanchard: “Bu hikayeyi duyduğunda herkes gülüyor. Çünkü bugünlerde herkes biliyor ki artık ‘daha az iş yapan grup’ diye bir şey yok. Hepimiz, kısılan masraflara rağmen beklentilerin yüksek olduğu yoğun bir ortamda çalışıyoruz.”

Blanchard,“Daha azıyla daha fazla şey ortaya koymak demek, yöneticiler ve çalışanların ortak olması demektir.” diyor ve ekliyor: “‘Ya benim istediğim gibi yaparsın ya da kendini kapının önünde bulursun’ dememelisiniz. Çalışanlarınızı yetkinlendirmelisiniz. İnsanları yakın markaj yönetmek artık eskide kaldı. Yöneticiler artık her şeyi kontrol edemez.”

Randy Conley, The Ken Blanchard Companies Güven Uygulama Lideri, çalışanlarıyla ortaklık kurmak isteyenlere 3 adımlı bir stratejiyi öneriyor:

  • Takımızla gerçekleri konuşun. İşinizle ilgili tüm bilgiyi paylaşın—iyi kötü ve çirkin. Bilgi, güç demektir. Bilgi saklarsanız, çalışanlarınız güvenilmez olduğunuzu ve güce aç olduğunuzu düşünür. Bilgiye sahip olmadan sorumluluk sahibi de davranamazlar; ancak bilgi sahibi olduklarında, insanlar kurumun çıkarlarına en uygun olacak şekilde davranmakla yükümlüdür.
  • İşle ilgili karşılaştığınız zorluklarla ilgili çözüm ararken başkalarının da katılacağı bir süreç oluşturun.Eski bir söz vardır: “Savaşı planlayanlar nadiren o plana göre savaşır.” Oldukça kışkırtıcı bir düşünce. Kurumun ihtiyaçlarını karşılamak için, insanların neyi farklı —ve daha iyi— yapabilecekleri ile ilgili düşüncelerini öğrenin.
  • Çalışanlarınıza desteğinizi gösterin. Bunu onları dinleyerek yapabilirsiniz. İnsanların endişelerini anlamak için zaman ayırın. Onlara yük olan nedir, dinleyin. Desteğinizi onlarla birlikte mücadele vererek de gösterebilirsiniz—çalışanlarınızla birlikte çalışarak işin ortaya konmasını sağlayabilirsiniz. Görünür olun. Orada olun. Çalışanlarınız, onlara yardım etmek için orada olduğunuzu bilsinler.

Konuya benzer diğer yazılar...

Bir Cevap Yazın