Güvene Dayalı Bir Çalışma Ortamınız Var mı?

guven4Güvene dayalı bir iş ortamınız olduğunu nasıl anlarsınız? Ken Blanchard, Chief Learning Officer dergisinin Mart sayısındaki köşesinde sözel olmayan davranışlara bakarak söyleyebileceğinizi belirtiyor. “İnsanlar liderliğe güvenirse, dönüp patron sürekli yoklamak yerine kendilerini işlerine verebilirler, çünkü liderliğin onlara zarar vermeyeceğini bilirler.”

Bu noktayı vurgulamak için, Blanchard, Ritz-Carlton’un kurucu ortaklarından Horst Schulze hakkında bir hikayeyi paylaşıyor. Schulze yönetimin başındayken, oryantasyon sürecini tamamlayıp yoğun bir eğitimden geçen çalışanlara  $2000 dolar verilirmiş ve bir müşterinin problemini çözerken bu parayı kimseye danışmadan kullanabilecekleri söylenirmiş. Paranın kullanımı tamamen onların insiyatifindeymiş patronlarına dahi söylemeleri gerekmiyormuş. Blanchard “Schulze’in insanlardan müşterilerin hayatında fark yaratarak bu güveni nasıl onurlandırdıklarına dair hikâyeleri dinlemeyi severmiş.” diyor.

Bu hikâyelerden biri Blanchard’I çok etkilemiş. Atlanta’daki Ritz Carlton’da kalan bir iş adamıyla ilgiliymiş İş adamının iş seyahati uzamış. Atlanta’da bir gece geçirdikten sonra Hawaii’de önemli bir konuşma yapmak için uçacaktı.

“Otelden ayrılırken aklı biraz dağınıkmış. Havalimanına giderken içinde sunumunun yer aldığı diz üstü bilgisayarı otelde unuttuğunu fark etmiş. Uçuşunu geciktirmek istemiş ancak yapamamış. Ritz Carlton’un arayıp ‘Oda numaram şu. Diz üstü bilgisayarım da şurada duruyordu. Bana onu bulup yarın sabah en geç saat 10’da elime ulaşacak şekilde yollayabilir misiniz? Saat 1’deki konuşmam için ihtiyacım var.’ demiş.”

“Bir sonraki gün Schulze otelde her zamanki gibi keşifteymiş. Kat hizmetlerine gittiğinde, Mary nerede diye sormuş. Arkadaşları ‘Hawaii’de demişler. Schulze ‘Hawaii mi? Orada ne işi var?’

“Schulze’a, ‘Bir müşteri bilgisayarını unutmuş ve bugün saat 1’deki konuşması için ihtiyacı varmış Mary’de kargonun saatinde teslim edileceğine güvenmiyor.’ Demişler. Şimdi siz Mary’nin tatile gitmiş olduğunu düşünmüş olabilirsiniz ancak kendisi ilk uçakla geri dönmüş. Peki, sizce onu dönüşünde nasıl bir süpriz bekliyormuş?  Hem Schulze’den bir takdir mektubu almış hem de oteldeki herkes onu tebrik etmiş.”

Blanchard’a göre işte bu, bir güven ortamıdır.

Kurumunuzdaki sözel olmayan davranışlar nelerdir? Çalışanlar  huzurla dönüp kendi işlerine odakalanabiliyorlar mı yoksa yöneticilerine karşı kendilerini kollamak zorunda  mı hissediyorlar veya yöneticinin onların bir açığını bulup cezalandıracağını  mı düşünüyorlar?

Ken Blanchard’s makalesini  Chief Learning Officer Mart Sayısı’ndan okuyabilirsiniz

Konuya benzer diğer yazılar...

Bir Cevap Yazın