Kendinizi Bunalmış mı Hissediyorsunuz? Kendinizi ve Takımınızı Yeniden Canlandırmak İçin Üç Adım

Social NetworkÇoğu insan gibi sizde şimdiki işinize ilk başladığınızda şevkle başlamıştınız. Yeni rolünüz,  üstesinden geleceğiniz zorluklar ve birlikte çalışacağınız kişilerle ilgili heyecan duyuyordunuz.

Ancak şimdi çeşitli nedenlerle siz ve çalışanlarınız ayakta durmakta zorlanıyor. Belki de bir yönetici olarak öyle bir noktaya ulaştınız ki cesaretiniz kırıldı ve kendinizi tükenmiş hissettiniz. Belki de takımınız, moral ve performans açısından bocalıyor.

Marcus Buckingham’a göre rollerinde gerçekten başarılı olanlar, görevlerinin çoğunu keyifli bularak çalışan insanlardır. Görevlerin yüzde 70’i  keyif alınarak yapılıyorsa, başarı için denge vardır. Yaptığınız işlerin çoğundan keyif almıyorsanız bunalmaya ve çevrenizdekilerden hoşlanmamaya başlarsınız. En nihayetinde de şirketinizin kararlarını verimsiz ve takım elemanlarınızı ise can sıkıcı bulursunuz.

Eğer çoktan bu umutsuz aşamaya geldiyseniz, üstesinden gelip bu durumu arkanızda bırakmak için 3 adım:

  1. Takım üyelerinizin ve kendinizin güçlü ve zayıf yönlerini tanımlayın. İster yeni bir takım oluşturuyor olun, ister yıllardır aynı takımla çalışıyor olun, herkesin güçlü ve zayıf yönlerini teşhis etmenin zamanıdır. Değerlendirme sonucundaki bulgularınıza göre, kişileri belirli alanlara ve rollere yöneltmek yararlı olacak mı, bakın. Böyle yaptığınızda, görevler ve hedefler daha verimli bir şekilde gerçekleştirilir mi? Takım üyelerinizi değerlendirmek, onları sevdikleri projelere yerleştirmenize, güçlü yönlerini kullanmalarına ve yaptıkları işten zevk almalarına olanak tanır. Kendi güçlü ve zayıf yönlerinizi de dürüst bir biçimde değerlendirin.  Nelerde iyisiniz, nelerde o kadar iyi değilsiniz? Her şeyin doğru yapıldığından emin olmak için her şeyi kendi üstünüze mi alıyorsunuz?
  2. Tüm görevlerinizin bir listesini çıkarın ve iki kategoriye ayırın: Seviyorum/bunu yapmaya devam edebilirim ve Sevmiyorum. Sevmediğiniz işlerle ilgili uzun bir listeniz varsa, tükenmekle karşı karşıyasınız demektir. Takım üyelerinizin güçlü yönlerine tekrar bakın ve görevlerinizin hangilerini, kimlere delege edebileceğinizi düşünün.  Yüksek performanslı çalışanlarınız,  yetkilendirilmekten keyif alacaktır. Siz de böylece daha keyif aldığınız konulara odaklanabilirsiniz.
  3.  Tatsız ama yapılması gereken işleri yaparken kendinizi ve takım üyelerinizi motive etmek üzere yeni deneyimler yaratmak için yollar bulun.Takım üyelerinizle birlikte, işi keyifli hale getirmek için eğlenceli fikirler, oyunlar veya yarışmalar yaratın. Çalışanlarınızla diyalog kurun ve yaptıkları işin kurum için önemini anlamalarına yardım edin.  İşi anlamlı ve eğlenceli kılmak, çalışanlara kurumdaki yerleri ile ilgili yeni bir bakış açısı sağlar.

Alıştırma Seçeneği

İyi bir lider olmak her gün yaptığınız bir seçimdir.  Sizin ve takımınızın güçlü yönlerini teşhis etmek, herkesin güçlü yönlerini ortaya çıkaracak görevleri atamak ve delege etmek, günlük sorumlulukları eğlenceli hale getirmekle ilgili yaratıcı olmak, hem takımınızın daha uyumlu hareket etmesine hem daha verimli olmasına hem de moralin yükselmesine fırsat verir. Böylece liderlikte uzun dönemli başarıyı da elde edersiniz.

Konuya benzer diğer yazılar...

Bir Cevap Yazın