Elinizdeki Gücü Kullanmaktan Çekiniyor Musunuz?

gucnoktalariGüçle tatsız bir ilişkim var. Birbirimizi ezelden beri biliriz. Zaman zaman aramızdan su sızmazken zaman zaman birbirimize neredeyse hiç yanaşmadık. Çok haşır neşir olduğumuz dönemde de uzak olduğumuz dönemde de kendimi güç konusunda hep tuhaf hissettim. Sanırım karmaşık diyebiliriz.

Gücü akıllıca ve başkalarının yararına olacak şekilde kullanmak isterim ancak bazen, egoist ve patronluk taslıyor diye algılanmaktan endişelendiğimden  tamamen kucaklamaya çekinirim. Kendi kendimi sınırlayan bu inancı aşmam gerektiğini öğrenmiştim çünkü gücü doğru bir biçimde kullanmaktan kaçınmak, istenmeyen bazı problemlere yol açabilir:

Kendinizi azımsamış olursunuz – Bazı insanlar ne kadar güce sahip olduklarını farketmezler. Çok Boyutlu Kişisel Liderlik programımızda herkesin güç noktaları olduğunu öğretiriz:

  • Bilgi – Özel bir bilgi tabanı veya uzmanlıktan kaynaklanan güç
  • Görev – Belirli bir beceriyi ortaya koyabildiğiniz, bir ekipmanı kullanabildiğiniz veya belirli bir görevi icra edebildiğiniz için edindiğiniz güç
  • İlişki – Başkalarıyla olan ilişkilerinizi kullanarak sahip olduğunuz güç
  • Mevki – Mevkinizden veya ünvanınzdan kaynaklanan güç
  • Kişisel – Güçlü bir karaktere sahip olmanız, tutkunuz, iletişim becerileriniz, başkalarıyla güçlü iletişim kurabilmeniz gibi karakteristik özelliklerinizden kaynaklanan güç.

Kendi güç noktalarından yararlanmamak, bir boksörün tek eli arkadan bağlı bir biçimde ringe çıkmasına benzer. Kendi tasarrufunuzdaki gücü kullanmadığınızda kendi katkınızı da sınırlandırırsınız. Kendi becerilerinizi alçak gönüllü ve samimi bir biçimde tümüyle kullanmak egoistlik anlamına gelmez.

İş arkadaşlarınızı, takımınızı ve kurumunuzu  kandırmış olursunuz – Gücünüzü kucaklamadığınızda yalnızca kendinizi azımsamış olmazsınız. Aynı zamanda değerli katkılarınızı tam anlamıyla ortaya koymadığınız için çevrenizdekilere verebileceğinizden çok daha azını sunmuş olursunuz. Dolayısıyla onları kandırmış sayılırsınız. Takımınız ve kurumunuz sizin en iyi potansiyelinizi ortaya koyacağınıza güvenir bu da elinizdeki tüm araçları kullanmanız anlamına gelir. Elinizdeki gücü kullanırken gereğinden fazla tereddüt ettiğinizde takımınızın da potansiyelini gerçekleştirememesine neden olursunuz. Çünkü onlara elinizden gelenin en iyisini vermemişsinizdir.

Kötü bir örnek oluşturmuş olursunuz– Davranış kalıplarımız insanların bizim hakkımızda bildiklerini etkiler. Belirli davranışları düzenli olarak sürdürürüz ve insanlar da bizim aynı şekilde davranmaya devam etmemizi bekler. Eğer gücünüzü hiç kullanmazsanız, insanlar da tarzınızın bu olduğunu düşünür. Asıl sorun, siz güç kartını oynamanız gerektiğine karar verdiğinizde ortaya çıkar. İnsanları hazırlıksız yakalamış olursunuz çünkü bu davranışınız, geçmiş davranışlarınız ile uyumlu değildir.  Gerçekten gücünüzü sahiplenmek ve davranışlarızın bir parçası haline getirmek önemlidir böylece insanlar  bunu sizi siz yapan davranışların bir parçası olarak görürler.

Güç liderliğe eşlik eder, onun etrafında dolanmaz. Gücü kullanmamıza rehberlik edecek bazı prensipler vardır ve gücü kullanmanın sağlıklı bir yolunu bulmak önemlidir. Yoksa gerçek potansiyelimize ulaşamaz ve takımımıza elimizden gelenin en iyisini veremeyiz. Üstelik  davranışlarımızla ilgili etkimizi kısıtlayan beklentiler yaratırız.

Yazar Hakkında

Randy Conley The Ken Blanchard Companies Müşteri Hizmetleri Başkan Yardımcısı ve Güven Uygulama Lideri’dir. 

Konuya benzer diğer yazılar...

Bir Cevap Yazın