Takım ve Çalışma Gruplarına Yardım Edebilecek 3 Koçluk Adımı

hicbirimizBirçok koç danışanları ile bire bir çalışır. Ancak zaman zaman  takım performansını desteklemek üzere de koçluk yaparlar. Amaçları; hedefleri gerçekleştirmek, karar almak veya yeni beceriler kazanmak için bir araya gelmiş olan takımlara yardım etmektir.

Sadece takımın değil aynı zamanda her bir takım üyesinin iyiliği için çalışan bir koçun bulunması, üzerinde anlaşmaya varılmış amacın ve arzu edilen sonuçların  yol boyunca akılda kalmasını sağlar.

Takım oluştururken koçluk yaptığınızda bu üç konuya odaklanın:

  • Bir araya gelme niyetinizi açıkça ortaya koyun. Öncelikle katılan herkesin grubun ortak amacını ve takım olarak kendilerinden beklenen sonuçları doğru şekilde bildiğinden emin olun. Niyet konusundaki net anlaşmalar, bireylerin hedeflerinden sapmamalarını sağlamaya yardımcı olacaktır.
  • Güvenli ve gizliliğe önem veren bir ortam yaratın. Fikir alışverişi için sağlıklı bir ortam yaratmak üzere bazı koçluk kurallarını takip edebilirsiniz: özgüvenlerini koruyun, herkesin dinlendiklerini hissettirin, atılacak adımları netleştirin , sorumluluk ve hesap verebilirlik kıstaslarını belirleyin.
  • Katılımı takip edin. Her bireyin katılması ile yakından ilgilenin. The Ken Blanchard Companies’de dediğimiz gibi, “Hiç birimiz hepimiz kadar akıllı değiliz”. Tüm seslerin duyulmasını sağlamak için her katılımcıya fikrini sorun ve daha fazla katkı sağlamaları için onları cesaretlendirin. Konuşmayı kendi istedikleri yöne çekip kontrol altına almak isteyen iddiacı takım üyelerinin dikkatini çekmeye hazır olun.

Şirketler genellikle işin yapılması için tamamlayıcı becerilere sahip insanları tercih ederler. İstenen sonuçlara ulaşmak için takımdaki herkesin aynı yöne doğru yönlendirilmesi gerekir. Takım toplantılarının yapılacağı zemini hazırlamak ve bu toplantıların gerçekleştirilmesini kolaylaştırmak için bir koçun bulunması çok önemlidir. Böylece herkesin zamanından ve çabasından en üst düzeyde yararlanmak mümkün olur. Ayrıca bu yaklaşım herkesin süreçten keyif almasına da destek olur.

 Yazar Hakkında

Joanne Maynard The Ken Blanchard Companies Coaching Services’da kıdemli koç olarak görev yapmaktadır.

Konuya benzer diğer yazılar...

Bir Cevap Yazın