Başkalarına Koçluk Ederken Kendinizi İhmal Etmeyin!

 

Uçağa binen herkes bu sözleri muhakkak duymuştur: “Kabinde hava basıncı azalması durumunda oksijen maskelerini önce kendiniz kullanınız”. Evet, başkalarına yardımcı olabilmek için öncelikle kendinize iyi bakmanız gerekir.

Ben hemen her zaman hayata “koç” gözlükleriyle baktığım için, bu bana son üç danışanımı hatırlattı:

-Gittikçe bunalmaya başlamış; iyi uyuyamayan, uzun süre odağını korumakta zorlanan, kendini güçten düşmüş hisseden ve genel olarak da dengesizleşen bir lider

-Kendini sıkışmış ve hayal kırıklığına uğramış hisseden, projesinde olduğu yerde takılıp kalan bir danışan

-İş arkadaşı tarafından verimsiz olarak tanımlanan, bir işten ötekine durmadan yeni bir işe başlayan ve hiç birini de tamamlayamayan bir çalışan

Bu insanlara nasıl yardımcı olabilirim diye düşünürken biz koçların başına çokça gelen bir olay bana şunu hatırlattı: Danışanlarımızda benzer durumlar sık sık karşımıza çıkmaya başladığında, benzer durumlar  kendi hayatımızda da var mı bakmak gerekir. “Kendini Bil” çok önemli bir tavsiye. Nerede tıkanmış hissediyordum? Nerelerde çok çalışıyor ama işi bir türlü sonuçlandıramıyorum? Ne kadar dengeli hissediyordum?

Bunu siz de yaşamış olabilirsiniz. Başkalarında görüp de fark ettiğiniz ama aslında sizin için de doğru olan eğilimler var mı?

Oksijen Maskesini önce kendinize tutmanız gerektiğini gösteren 3 işaret:

  1. Herkese aynı konuda koçluk yapmaya başladığınızı fark ettiniz.
  2. Zamanla kendinizi isteksiz ve keyifsiz hissediyorsunuz (en iyi haliniz kesinlikle değil)
  3. İyi uyuyamıyorsunuz

Hissettiklerinizi düzeltmek için 3 yöntem:

  1. Fark et – gör ve değiştirmeyi iste!
  2. Derin derin nefes al! Beyin ve beden arasındaki bağı yeniden kurmayı sağlayan en iyi yöntemlerden biri budur. İstediğiniz zaman, istediğiniz yerde yapabilirsiniz!
  3. Dur ve bu konu üzerine düşün veya meditasyon yapın.

Oksijen maskesine  ne zaman uzanmanız gerektiğini iyi bilmelisiniz. Başkalarına iyi bakabilmek için önce kendinize özen gösterin. Ve sakın nefes almayı unutmayın!

Yazar Hakkında

Patricia Overland  The Ken Blanchard Companies Koçluk Hizmetleri’nde Koçluk Çözümleri Ortağı olarak görev yapmaktadır.

Konuya benzer diğer yazılar...

Bir Cevap Yazın