Stres ve Endişelerle Başa Çıkmak için Kişisel Liderlik Stratejileri

Günümüzün hareketli iş ortamı, her pozisyon için stres ve endişeye yol açabilmektedir. Bu durum özellikle de her gün iş yetiştirmek durumunda olanlar için daha da zordur. En programlı ve etkin bilinen çalışanlar bile gerginleşebilir.

Bu soruna bir çözüm mü arıyorsunuz?

Bu stratejilerden en azından birini (belki de hepsini) deneyip sonucu kendiniz görün.

Geribildirim İsteyin

Yarın sabah, cesur bir başlangıç yapın. Müdürünüz, iş arkadaşınız ve ekip çalışanlarınızdan geribildirim isteyin: “Gözlem ve tecrübelerinden faydalanmak istiyorum.  İşimi daha iyi yapmamı sağlayacak nasıl bir geribildirim sağlarsın?”

Günümüzde geribildirim istemenin beyni daha duyarlı hale getirdiği nöro-bilimsel olarak kanıtlandı. Geribildirim istemek, ihtiyacınız olan bilgiyi, tam da ihtiyacınız olduğu anda size sağlar ve daha az savunmacı tutum sergilemenize yardımcı olur. Duymanız gerekeni duyar, ona göre hareket etmiş olursunuz.

Değer katan bir şey öğrendiğinizde harekete geçin! Öğrendiğinizi uygulayın. Geribildirim istemek ve ona göre hareket etmek, öğrenme ve gelişme isteğinizle birlikte dürüstlük için ne kadar cesur olduğunuzu gösterir. Üstelik etrafınızdakiler bunu çok değerli proaktif bir yaklaşım olarak değerlendirirler.

Problemlere Çözüm Getirin

İnsanlara, daha üretken olmaktan onları neyin alıkoyduğunu sorun. Çoğu şakayla karışık, ya müdürlerinden ya rahatsız edici iş arkadaşlarından ya da zor müşterilerinden yakınacaktır. Sizi anlamayan müdürünüzü şikayet etmek yerine, proaktif olun ve karşılaştığınız sorunlara bulduğunuz çözümleri kabul ettirmeyi öğrenin.  Bu dört adım size bu konuda yardım edebilir:

  1. Problemi veya meseleyi açık ve net bir şekilde bir cümleyle ifade edin. Durumda gelişme yaşanmıyorsa sizin ve diğerleri için ne anlama geldiğini de belirtin.
  2. 3 çözüm önerisini her birinin olumlu ve olumsuz yönleriyle birlikte belirleyin. Kendi deneyimlerinize ve anlayışınıza göre önerilerinizden biri, sizin çare olarak gördüğünüz olmalı. Ancak fikriniz ne kadar iyi olursa olsun iki tane daha üretmeniz gerekiyor. Üç sihirli rakamınız.
  3. Karar vericileri belirleyin. Olumlu ve olumsuz yönleriyle birlikte 3 çözüm önerisini onlara sunun. Fakat sizin çare olarak gördüğünüz çözümün hangisi olduğunu belli etmeyin.
  4. 3 seçeneğin tamamını sunduktan sonra, en iyi olduğunu düşündüğünüz fikir için önerilerinizi gerekçeleriyle birlikte açıklayın. Karşı taraf ile anlaşmaya vardığınızdan emin olun.

Bu teknik, ya arzu ettiğiniz değişikliği yaratır ya da  aklınızdan geçen değişikliği yaratmasa bile çıkardığınız dersler ile iyi bir tecrübedir.  Her iki şekilde de daha az stres yaşar, daha enerjik hissedersiniz.

Proaktif Olun

Yetki verilmesini beklemeyin, proaktif olun.

Yetkinin sadece yüzde 20’sinin verildiği; 80’inin ise alındığı söylenir. Eğer sıkıntılı bir problem ile ilgili bir çözümünüz veya bir proje ya da görev ile ilgili bir fikriniz varsa, engellerin sizi hayal kırıklığına uğratmasına izin vermeyin. Onun yerine, harekete geçin! Kendinize istediğinizi sonucu almanızı sağlayacak bir iş planı hazırlayın.

Harekete geçme sürecinde yeterlilik ve özerklik hissedeceksiniz.  Bu duygular da işinizde başarılı olmanız ve gelişmeniz için ihtiyacınız olan iki psikolojik ihtiyaçtır. Size yetki verenler, sizi yetkilendirmekten  fayda sağlayacaklar çünkü böylece yapmaları gereken diğer işlere odaklanmak için daha çok zamanları olacak.

Yorgunluk ve stresinizi azaltmak için bir miktar kişisel liderlik yapın. Yarın sabahtan itibaren geribildirim isteyin, sorunlara çözüm getirin ve proaktif davranın. Böylece sağlığınıza, ailenize, arkadaşlarınıza  ve ve “Ah bir enerjim olsa neler yapardım!” dediğiniz hayallerinize daha fazla zaman ayırabileceksiniz!

Yazar Hakkında

Susan Fowler, The Ken Blanchard Companies’de kıdemli danışman ortaktır.

 

Konuya benzer diğer yazılar...

Bir Cevap Yazın