Öğrenmeyi Desteklemek için Koçluk

En son eğitime katıldığınız zamanı hatırlayın. Benim gibiyseniz konu sizi heyecanlandırmıştı, öğrendiklerinizi ofiste hayata geçirmek için yanıp tutuşmuştunuz . Eğitim sonrası farklı ve daha iyi bir lider olmaya hazırdınız.

Ve sonra gerçeklerle yüzleşilir! Örneğin ben, yüzlerce e-posta, yirmi iki toplantı ve “Bir dakikanı alabilir miyim?” diye başlayan telekonferanslar arasında  kendime “Neyi farklı yapacaktım?” diye sorarken buldum. Eylem planım neredeydi? Düşünmek ve hazırlanmak için takvimimde kendime bir saat ayırmıştım. Üstüne bir de yöneticim benden …….(burayı istediğiniz gibi doldurabilirsiniz) isteyince kendimi tükenmiş hissettim.

Konu şu ki hepimiz öğrendiklerimizi uygulamak konusunda iyi niyetliyiz ancak iş ortamımız bu iyi niyetlerimizin engelliyor. Peki bize ne yardımcı olabilir? Nasıl yeniden işleri rayına koyabiliriz?

Bir koç bulun. Bir koç ne öğrendiğinizi ve sizi heyecanlandıranın ne olduğunu  hatırlamakta size yardımcı olabilir. Ayrıca eğitimde öğrendiklerinizi nasıl uygulayabileceğinizi de sizinle konuşabilir. Koç, sınıfta öğrendiklerinizi iş hayatına aktarmak konusunda size 4 açıdan yardım eder:

  • Hesap Verebilirlik. Başkasına ne yapacağınızı söylemek, sizi sözlerinizi tutmak konusunda teşvik eder. Böylece öğrendiklerinizi uygulamaya yönelik iyi niyetinizi korumuş olursunuz. Koç, öğrendiklerinizi hayata geçirme konusunda size destek olur.
  • Engelleri Kaldırmak. Kararları hayata geçirmenize engel olan ne? Koç, engelleri nasıl ortadan kaldırabileceğinize dair yöntemler bulmanıza yardım eder.
  • Davranışlarla Değerleri Uyumlu Hale Getirmek. Öğrendiklerinizi uygulamak neden bu kadar önemli? Koç, harekete geçmenin neden öncelik olduğunu anlamanıza destek olur.
  • Uygulanabilir bir Plan Yaratmak. Son olarak koç, kazandığınız becerileri zamanla daha çok kullanmanıza yardım eder. Böylece gittikçe daha fazla öğrenir, alışkanlık edinir ve öğrenip uyguladıklarınızın sonuçlarını görmeye başlarsınız.

Yola Yalnız çıkmayın. Bir koçtan yardım isteyin. Öğrenmeyi destekleyen bir koç öğrendiklerinizi hayata geçirmenize destek olarak dünyanızı değiştirebilir!

 

Yazar Hakkında

Patricia Overland The Ken Blanchard Companies Koçluk Hizmetleri Kıdemli Koçu olarak görev yapmaktadır.

 

 

Konuya benzer diğer yazılar...

Bir Cevap Yazın