Yepyeni Fırsatlara Kendinizi Açın

Tam da yılın bu zamanlarında gençler yeni bir başlangıcın heyecanını derinden yaşıyorlar. Okula dönüş zamanı ve  her yer yepyeni  fırsatlar ve olasılıklarla dolu! Ve size iyi bir haberim var: Böyle hissetmek sadece öğrenciler için geçerli değil. Herkes yeni bir başlangıcın nimetlerinden faydalanabilir.

Bir keresinde kalabalık ve yaşlı bir grupla gemi seyahatine çıkmıştım.  Orada, baktığı her yerde fırsat görmeyi başarabilenler ile bunu görmeyenler arasında çok büyük bir fark olduğunu gözlemledim. Fırsatları görenler gezideki tüm aktivitelerde iyi vakit geçiriyordu; gelecekleri hakkında heyecan duyuyor ve hayatlarından zevk alıyorlardı. Ayrıca olduklarından yirmi yaş daha genç gösteriyorlardı! Gezinin sağladığı imkanlardan faydalanmayanlar ise içine kapanık duruyor yemek zamanına kadar da kendilerine gelmiyorlardı.

Bu gezide edindiğim izlenimler Refire, Don’t Retire adlı kitabıma ilham kaynağı oldu. Bu kitaptaki en güçlü fikirlerden biri de, hep yeni fırsatlar yaratmanızı  öğütleyen  Her Zamankinden Değil Kuralı’dır. Örneğin, restoranda her zaman söylediğinizin aynısını değil daha önce hiç denemediğiniz bir yemeği sipariş edin. Normalde gitmeyeceğiniz bir etkinliğe katılın. Yeni tür müziklerden dinleyin. Her Zamankinden Değil Kuralı’nı uygulamak zihninizi geliştirir ve hayatınıza yeni olasılıkları davet eder. Göreceksiniz ki; kısa süre sonra yeniden heyecanlı bir öğrenci gibi hissetmeye başlayacak, etrafınızda fırsatları gördükçe ister istemez ortaya iyi işler çıkarmaya başlayacaksınız. İnsanlar, altmıştan fazla kitabı nasıl yazdığıma  hayret ettiklerini söyler. Oysaki ben, her bir kitabı yeni bir şey öğrenmek ve bu konuda duyduğum heyecanı paylaşmak için yeni bir fırsat olarak görürüm.

Aldous Huxley, “Dehanın sırrı yaşlandığında da çocuk ruhunu kaybetmemektir.” demiş. Gerçekten de haklı! Bu ay okula başlayan öğrencilerden biraz ilham alın ve etrafınızdaki yeni fırsatları kucaklayın!

 

Yazar Hakkında

Ken Blachard, The Blanchard Companies Onursal Başkanı ve Kurucu Ortağıdır.

Konuya benzer diğer yazılar...

Bir Cevap Yazın