Yapıcı Geribildirim — Kişiye Değil, Hedeflere Odaklanın

Çoğu lider ve yönetici, çalışanına yapıcı geribildirim vermeye çekinir. Kişinin geribildirimi kişisel algılayıp olumsuz ya da eleştirel bulmasından endişe eder.

The Ken Blanchard Companies’in temel yaklaşımı Çok Boyutlu Liderlik II – SLII, lider ve yöneticilerin bu zorluğun üstesinden gelebilmesine  yardımcı olmaktadır.Çok Boyutlu Liderlik II (SLII); geribildirimin, kişinin kendine değil; belirli bir görev veya hedefe odaklanarak verilmesi gerektiğinin altını çizer.

Sadece göreve odaklanmak, ihtiyaç duyulan geribildirim türünü nokta atışı ile belirler ve böylece bireyin kişiliğini denklem dışında tutmaya yardımcı da olur.

Örneğin, yöneticiler SLII’ya, çalışanlarla açık hedefler (her bir hedef veya görevi ve iyi bir işin neye benzeyeceğini) belirleyerek başlarlar. Gerçekleştirilen geribildirim görüşmesi esnasında hedef ile çalışanın hedefle ilgili gelişim düzeyi arasında fark olduğu anlaşılırsa, yönetici yeniden yönlendirme yapabilir. Hedefe odaklanmak, çalışanın aradaki farkı kapatması için ne yapması gerektiğini anlaması yöneticiye yardımcı olur. Geribildirim çalışanı suçlamaktan çok çözüm bulmaya yöneliktir.

Geribildirimi bu şekilde şekillendirmenin pek çok faydası vardır:

  • Kişisel eleştiri olmadığı için geribildirim daha kolay verilir. Geribildirimi veren kişi hedef veya görev konusunda daha açık ve net olabilir ve ne beklendiğinin resmini karşısındaki kişinin kafasında canlanmasını sağlayabilir. Böylece geribildirimi alan kişi de kolayca ilerleyebilir.
  • Geribildirim daha kolay algılanır. Geribildirimi alan kişi, kendini savunmak veya başkasını suçlamak yerine, duyduğunu anlamaya daha yatkındır ve geribildirimden dolayı memnundur. Bu da olumlu bir değişim yaşanması ihtimalini arttırır.
  • Bu şekilde verilen geribildirim gelecekteki diyaloğu korur. Geribildirimi veren ve alan kişi hedefi ve iyi yapılan bir işin neye benzediğini görüşebilir; hedef üzerinde net bir anlaşma sağlarlar. Yönetici ve çalışanın hedefin ne olduğu hakkında ne kadar hemfikirse, gerçekleşmesi için iş birliği yapma ihtimalleri de o kadar çoktur.
  • Geri bildirim verilen kişi, liderin bunu yaparken dürüst ve açık olduğunu görür. Böylece güven performans ve gelişim olumlu etkilenir ve artar.

Geribildirim görüşmelerinden kaçınıyor muydunuz? Geribildirim görüşmelerinde hedef veya göreve odaklanmak, hem alan hem de veren için baskının azalmasını sağlar.

Yazar Hakkında

Joanne Maynard, The Ken Blanchard Companies Coaching Services ekibinde üst düzey koç olarak görev yapmaktadır.

Konuya benzer diğer yazılar...

Bir Cevap Yazın