Liderlik Pusulası

Bir kaç yıl önce bir dostum, liderliğin dört yüzü olan (kuzey, güney, doğ ve batı)  bir pusulaya benzediğini söylemişti.  Bu benzetmeyi oldukça ilginç bulmuştum.

İnsanlar liderlikten bahsederken genellikle pusulanın  güneyi göstermesine odaklanır. Güney yönüne liderlik, çalışanlarınıza liderliktir. Lider sizsinizdir. Göreviniz, yanınızdakilerin kazanması için onlara yardım etmektir. Spencer Johnson ile Bir Dakika Yöneticisi isimli kitabımızda bu konuya odaklanmıştık.  Çalışanlarınızla hedef belirlemede beraber çalışır, iyi gittiklerinde takdir eder;  yollarından saptıklarında ise da yeniden yönlendirirsiniz.

Pusulanın kuzeyi göstermesi,  yöneticinizin liderliğini etkilemekle ilgilidir. Susan Fowler ve Lawrance Hawkins’le birlikte yazdığımız Kişisel Liderlik ve Bir Dakika Yöneticisi kitabımızda da bu konuya odakanmıştık. Başarılı olmak için gerekeni nasıl elde ediyorsunuz? İhtiyacınız olanı yöneticinizden istemek için gereken zihniyet ve becerileri geliştirmeniz gerekir.

Sonra da doğuya ve batıya gitmek vardır. Bu iki yön, eş düzey iş arkadaşlarınızı desteklemekle ilgilidir. Yatay düzlemde liderlik edebiliyor ve çalışma arkadaşlarınız ile kazan-kazan durumlar yaratabiliyorsanız, bu yaklaşımın şirket kültürüne de çok olumlu etkileri olabilir. Doğu ve batıya doğru yönelmek, kişiler arasında mentörlüğe de olanak sağlar çünkü yaş ve ünvan farklılığı gözetmeksizin birinin diğerinden öğrenecekleri vardır.

Bu pusula benzetmesinde kilit olan nokta ise merkezdir. Merkez kendinize yaptığınız liderliktir. Sahip olduğumuz en zorlayıcı liderlik kendimize yaptığımızdır. Bu zorluğu aşmak için önce kendimizi tanımalıyız. Eğer pusulanın merkezinde güçlü değilsek, pusulanın etrafında kaç noktaya temas ettiğimizin bir önemi yok. Kendinize yeniden iyice bir bakın. Olmak istediğiniz türden bir lider olmak için neye ihtiyacınız olduğunu bulun.

Eğer  360-derece lider olmak istiyorsanız dört yönde de nasıl liderlik yapılacağını öğrenmelisiniz. Güneyde çalışanlarınıza hizmet edersiniz; kuzeyde  üstünüz olan kişileri kurduğunuz ilişkiler ve etki ile yönetirsiniz; doğu ve batıda paydaşlarınıza yol gösterir ve onları cesaretlendirirsiniz. Pusulanın merkezi de gösterdiğinden emin olun. Önce kendiniz olabileceğiniz en iyi lider olduğunuzu kendinize liderlik yaparken görün. Böylece  insanlar üzerindeki etkinizi de artırabilirsiniz.

 

Ken Blanchard

Konuya benzer diğer yazılar...

Bir Cevap Yazın