İK İş Ortağı Rolüne Koçluğu Eklemek

İK iş ortağı, iş birimleri için stratejik bir değer niteliğindedir. İK İş Ortağı tavsiye verir, sorunları çözer; bir ses yansıtıcısı görevi görür. Üstelik liderlere koçluk yapmasına her geçen gün daha çok ihtiyaç duyulmaktadır.

Blanchard’ın çok sayıda müşterisi  üst yönetim kadrosu için  dışarıdan koçluk almakla birlikte bu stratejiyi benimsemiştir.

Bir İK İş ortağının etkin bir koç olması için sahip olması gereken beceri ve nitelikleri nelerdir?

Başkalarına hizmet etme arzusu. Koçluk dünyasında biz buna K geni deriz.  Öğrenmeyi kolaylaştırmak ve başkalarının gelişimi yönünde düşünmesini sağlayan bir “koçluk zihniyeti”dir.

Koçluk becerileri için eğitim ve uygulamalar. Herkes bir koç olduğunu iddia edebilir ancak başarılı bir koçluk için formal bir eğitimden geçmek ve çokça uygulama yapmak gerekir. Usta koçlar, koçluk becerilerini geliştirerek öğrenmeye devam etmenin ne kadar önemli olduğunu bilirler çünkü böylece müşterilerimize daha iyi hizmet edebiliriz.

Net bir yönlendirme. Kurum içinden gelen işinde ehil bir koç bu sorulara yanıt verebilir: Kime hizmet ediyorum? Beklenen sonuçlar nelerdir? Danışan ve kurum ile hangi konularda anlaştım, sorumluluklarım nelerdir? Örneğin, kurum içi koç hem çalışana hem de onun bağlı olduğu yöneticisine koçluk yapıyorsa kimin gündemi önceliklidir? Hangi bilgiler paylaşılabilir, hangileri paylaşılamaz?

Meseleleri  birbirinden ayırabilme kabiliyeti.  Kurum içi koçluk yaptığımızda ilginç, ilham verici ve hatta ürkütücü her çeşit hikâye duyarız. Kurum içi koç,  tüm bu hiçbir kutuda tutabilir.

Dışarıdan gelecek desteğin ne zaman ihtiyaç duyulacağı ile ilgili farkındalık. Blanchard, birçok farklı sektörde çalışan yüzlerce İK İş ortağına koçluk becerileri eğitimi verdi. İK İş Ortakları, üst kademeye koçluk etmenin ne kadar zor olduğunu sürekli dile getiriyorlardı. Üst düzey yönetici ve liderler çok riskli buldukları için kurum içi koçlara karşı açık ve dürüst davranamıyorlardı. Ayrıca  İK İş ortağı ile kişi arasında uyum yoksa, koçluğın işe yaramadığını da ifade ediyorlardı. Dolayısıyla, koçluk yapan İK İş Ortaklarının dışarıdan ne zaman destek almak gerektiğini bilmesi gerekir.

İyi bir koç, hem kişi, hem kişinin departmanı hem de  kurum için büyük fark yaratabilir. İK İş Ortağı başarılı olmak için, koçluk becerilerini doğru zamanda doğru yerde kullanmalıdır.

Yazar Hakkında

Patricia Overland The Ken Blanchard Companies’ Coaching Services Team – The Ken Blanchard Companies’ Koçluk Hizmetleri Ekibi’nde Koçluk Çözümleri Ortağı olarak görev yapmaktadır.

Konuya benzer diğer yazılar...

Bir Cevap Yazın