Aynı Anda Hepsi Birden Olmaya Çalışmayın – Yönetim, Koçluk ve Mentörlük Ayrımı

Yönetim, koçluk ve mentörlük görüşmelerini kolayca nasıl gerçekleştirebileceğini anlayan yöneticiler çalışanlarının ihtiyaçlarını hızlı ve etkin bir şekilde ortaya çıkarabiliyorlar.

Asıl zorluk hangi görüşmenin o anda en uygun olduğunu bilmektir. Bu üç görüşme arasında net bir ayrım olmadığında, hepsi birbirine karışabilir. Bu olay bir kere meydana geldiğinde de yöneticiler kendilerini hem yönetici, hem koç hem de mentör olarak bu üç rolün hepsini birden aynı anda uygulamaya çalışır halde bulurlar. Bu da çok nadir bir şekilde işe yarar bir sonuç verir.

Aşağıda kişilerin sordukları sorulara göre hangisinin en uygun görüşme olduğunu anlayabilmeniz için bazı ayırt edici unsurları bulabilirsiniz.

Yönetim Görüşmesi – işin ne olduğu, nasıl yapılacağı ve en iyi sonuçları nasıl elde edeceği ile ilgili sorular için yapılır. Hedef veya görev net olduğunda, yönetici ve bağlı çalışanın sonuç hakkında ortak sorumluluğu varsa yönetim görüşmesi en uygun olanıdır.

Koçluk Görüşmesi – işi veya performansı ile ilgili olsun-olmasın bağlı çalışanı etkileyen konular ile ilgili sorular içindir. Koçluk görüşmesi en çok, hedefler  kristal netliğinde olmadığında açıklık getirmek için işe yarar. Çalışanın elde edilecek sonuçlara ilgisi yöneticisininkinden çoksa veya yöneticisi ona gereken uzmanlığı sağlayamayacaksa da yapılabilir. Koçluk görüşmeleri, kişinin keşfetmesini teşvik eder, iç görü kazandırır ve işin anlamını onun için netleştirir.

Mentörlük Görüşmesi – profesyonel gelişim ve kariyer desteği ile ilgili sorular içindir. Mentörlük görüşmeleri, kişi, tavsiye almak istiyorsa veya yönetici mentörlük sorumluluğunu üstlenmek istiyorsa yapılır.  Tavsiye isteyen kişi o yöneticiye bağlı olabilir de olmayabilir de. Mentör kurum veya sektör hakkında uygun tecrübeye ve yararlı tavsiyeye sahip olmalıdır. Mentör, her gün yaptığı işine ek olarak mentörlük için fazladan zaman ve enerji ayırmaya hazır ve istekli olmalıdır. Bu görüşmeler, kişisel tecrübeye bağlı uzmanlıklarının paylaşılmasına imkan sağlar.

Nerede olduğunu, o an ne yapılması gerektiğini ve hangi rolü üstlenmesi gerektiğini bilen yöneticiler, çalışanlarına en iyi hizmeti verenlerdir.

Konuya benzer diğer yazılar...

Bir Cevap Yazın