Hedeflerinize Ulaşma Olasılığını Yüzde 76 Artırmak İçin 3 Adım

California’daki Dominican Üniversitesi’nde psikoloji profesörü Gail Matthews tarafından gerçekleştirilen araştırma, hedefinize ulaşma olasılığınızı %43’ten %76’ya çıkarmanıza yardımcı olabilir.

Farklı işletmelerden 149 yetişkin ile görüşen Matthews’un bulguları şöyle:

  • Hedefini bir yere yazan kişiler, yazmayanlara göre belirgin bir farkla hedeflerine ulaştı. (%18 daha çok)
  • Hedefleri ile ilgili atacakları adımları arkadaşlarıyla paylaşanlar, eylem adımlarını yazanlara veya hedeflerini hiç yazmayanlara göre daha yüksek oranda hedeflerini gerçekleştirdiler. (%12 daha çok)
  • Arkadaşlarına haftalık gelişim raporları gönderenler ise; hedeflerini yazmayanlara, hedeflerini yazılı hale getirenlere, eylem adımlarını belirleyenlere ve  hatta bu adımları arkadaşlarıyla paylaşanlara göre daha yüksek oranda hedeflerine ulaştılar. (%33 daha çok)

Daha da önemlisi Matthews,  hedefleri gerçekleştirirken, bir projeyi tamamlamak, geliri artırmak, üretkenliği artırmak, işleri düzene sokmak,  performansı artırmak, iş-özel hayat dengesini ayarlamak, iş kaynaklı stresi azaltmak veya yeni bir beceriyi öğrenmek gibi iyileştirmelerin de sürüncemede bırakıldığını bulmuş.

Bu yıl, kilit bir hedefinizi gerçekleştirmek için 3 adımlı bir yöntemi kullanmaya ne dersiniz?

  1. Yazın.
  2. Bir arkadaşınıza gönderin.
  3. Arkadaşınıza gelişim raporlarınızı göndermek için takviminize düzenli aralıklarla hatırlatmaları işleyin.

Bu adımlar sayesinde, hedefinizde ilerlemediğiniz takdirde hem geribildirime açık hale gelirsiniz, hem de hesap verebilir olursunuz. Ancak bu yöntem ile kendinizi başarıya da hazırlamış olursunuz! Başarılı ve hedeflerinize ulaştığınız bir 2018 yılı diliyorum…

Yazar Hakkında

David Witt, The Ken Blanchard Companies’de Program Yönetici/Direktörü olarak görev yapmaktadır. Kendisi aynı zamanda ödüllü bir araştırmacı ve Blanchard webinarlarının sunucusudur.

Konuya benzer diğer yazılar...

Bir Cevap Yazın