Hizmet Etmek ve Edilmek mi? Bir Lider Olarak Amacınız Nedir?

Hizmet etmek için mi edilmek için mi o koltuktasınız? Bu soru sizi bir lider olarak motive eden sebebin kalbine inmenize imkân verir.

Meseleyi fazla basite indirgeyeceğim ama işin özünde iki çeşit lider var: kendine hizmet eden ve başkalarına hizmet eden. Burada temel farklılık liderin zihniyetidir. Kendine hizmet eden lider, tamamen kendine odaklanmış gözlüklerden bakar. Kendi hedeflerine ulaşmak motivasyonuyla yönetirler. Liderliği; güç, statü, nüfuz ve kurumsal hayatta ilerleyebilmek için gereken tüm araçları elde etmek için bir yol olarak görür.

Diğer yandan hizmetkar lider, liderliği başkalarına yardım etmek için bir yol olarak görür. Çalışanların başarısı ve gelişimi için fırsat vermeye odaklanmıştır. Amacı, onların hem kendi ve hem de şirketin hedeflerine ulaşabilmelerini sağlamaktır. Gücünü, statüsü ve nüfuzunu başkalarının başarısına destek olmak için için kullanır.

İş hayatında karşılaştığım liderlerin büyük kısmı bu konuyu enine boyuna düşünmemiştir.  Sanırım bunun sebebi, çoğunun, liderlik rolünü üzerinde düşünmeye fırsat olmadan üstlenmiş olmasıdır. Liderler, o pozisyona çok iyi işler çıkarıp terfi ederek gelir ve liderlik etmeyi ancak o zaman, iş başında öğrenirler. Bu konuyu etraflıca düşünen çok az lider ise cevabı bulur ve liderliklerini amaç ve odakla sürdürürler.

28 Şubat’ta bu soruyu kendinize sorup hizmetkar liderlerden kendi tecrübelerini dinleme fırsatınız olacak. Ken Blanchard’ın ev sahipliğinde gerçekleşecek Hizmetkar Eden Liderliği Hayata Geçirmek konulu canlı web etkinliğinde, hizmetkar lider olmanın anlamını derinlemesine inceleyerek fikirlerini paylaşacak 20  değerli üst düzey lider konuşacak.

Dünyamızın gerçekten de yeni bir liderlik modeline ihtiyacı var. Hepimiz kendine hizmet eden liderlerin olumsuz etkilerini ve kurumlara verdikleri zararları gördük. Yıllarca süren araştırma ve deneyimler gösteriyor ki; hizmetkâr liderlik insanların ve kurumların içindeki en iyiyi ortaya çıkararak uzun süreli başarıya ulaşmanın yolu. Hizmetkâr Liderliği Hayata Geçirmek konulu canlı web etkinliğine katılıp ilk ve son kez kendinize bu soruyu sormanızı çok isterim:  Hizmet etmek için mi, edilmek için mi o koltuktasınız?

Yazar Hakkında

Randy Conley, Güven Oluşturma Lideri ve The Ken Blanchard Companies Müşteri Hizmetleri Başkan Yardımcısıdır.

Konuya benzer diğer yazılar...

Bir Cevap Yazın