Ken Blanchard ile Hizmetkar Liderlik Yaklaşımı Üzerine Podcast

Blanchard LeaderChat podcast’in bu bölümünde, yeni Hizmetkâr Liderliği Hayata Geçirmek (Servant Leadership in Action) isimi yeni kitabının ortak yazarlarından Ken Blanchard ile beraberiz.

Blanchard için hizmetkâr liderlik sadece bir kitap ya da güzel bir yönetimsel kavram değil. Aksine o bunu bir hareket olarak görüyor. Liderlikte odağı kişinin kendisinden alıp başkalarına yöneltmesini sağlayan bir hareket.

“Dünya’nın çok ciddi bir şekilde yeni bir liderlik modeline ihtiyacı var. Bir çok lider, liderliği güç ve kontrol açısından görmeye şartlandırılmış. Fakat liderlik etmek için daha iyi bir yol var. O da hizmet etmek ve liderlik etmenin eşit parçalarda birleştirilmesi.”

Blanchard bu amaçla, çeşitli sektörlerden hizmetkâr liderlik yaklaşımını benimsemiş 40 liderin tecrübelerine  yeni çıkacak kitabında yer verdi.

Bu 40 lider, hizmetkâr liderlik ilkelerini hayata geçiren ve çalışanların en iyi hizmeti sunması için güçlü birer kurumsal kültür oluşturan Southwest Havayolları, Synovus Finansal, WD-40 Company ve Popeyes Louisiana Kitchen gibi firmalar hakkında bilgi paylaştılar.

Hizmetkâr liderler;  çalışanların iyi performans göstermesi için neye ihtiyaçları olduğunu düşünür, onların kurum vizyonu ile uyumlu hareket etmesine odaklanır. Çalışanlarının onları memnun etmesini beklemez, aksine çalışanların hayatında ve kurumda fark yaratmak isterler. En başarılı kurumlarda liderler; çalışanlarına hizmet ederken iyi iş çıkarırlar. Böylece kendilerine değer verildiğini hisseden çalışanlar da aynı yaklaşımı müşterilerine yansıtır ve hissettirirler.

Blanchard ile yaptığımız bu Podcast’e ingilizce olarak erişebilirsiniz:

Yazar Hakkında

Chad Gordon, LeaderChat podcast’in sunucusu ve global şirketlerin liderlikte çıtayı yükseltmesine kendini adamış Blanchard’ın en başarılı müşteri partnerlerinden biridir.

Konuya benzer diğer yazılar...

Bir Cevap Yazın