David Novak ile Takdir ve Tanımanın Gücü üzerine

BIanchard LeaderChat Podacast’in bu bölümünde O Great One!: A little Sory About the Awesome Power of Recognition kitabının yazarı, Yum! Markaları’nın kurucu ortaklarından ve eski CEO’su David Novak ile konuştuk.

Yum! Brands’de CEO görevini yürüttüğü dönemde Novak; KFC, Pizza Hut ve Taco Bell’de performansı artırmakta büyük başarı kazanmıştı. Kendisine sorulduğunda bu başarının arkasında  tanıma (recognition) kültürü yaratmak olduğunu söylüyor.

Novak, “Takdir-tanıma başarı için çok büyük bir etken. İnsanlara onları önemsediğinizi göstermelisiniz. Liderler; vicdanlı, kocaman yürekli olmalı” diyor.

Novak, kurumda yükseldikçe diğer kişilerin fikirlerini daha çok desteklemeniz gerektiğini de belirtiyor.

“Eğer insanları dahil etmezseniz, bağlılık da olmaz. Dinleme becerilerinizi kullanmalısınız. Bu şekilde insanlar da yaptıklarının önemli olduğunu anlarlar.”

“ Takdir- tanıma evrenseldir. Birçok kişi  kendinden şüphe edebilir ancak işe yaradığını gördüklerinde, ‘ben de deneyeceğim’ diyen çok kişi oldu. Sonra da kendi kişisel takdir ödüllerini yarattılar. “

Novak takdir-tanımanın  işe çok büyük katkı sağladığını söylüyor ve herkese kendi kurumlarında bunu mutlaka denemesi gerektiğini söylüyor.

“ ‘Teşekkür ederim’ demek zor değil. Ne kadar fazla verirseniz, o kadar alırsınız.”

Ken Blanchard’ın düşünceleri ve David Novak’ın paylaşımlarından alabileceğiniz fikirler için röportajı sonuna kadar dinlemenizi tavsiye ediyoruz.

 

 

Konuya benzer diğer yazılar...

Bir Cevap Yazın