Ustalığa Ulaşmanın Yolu

Bir koç olarak, danışanlarımla gerçekleştirdiğim koçluk seanslarımın çoğu bir şekilde ustalığa ulaşmak hakkında oluyor. Bazıları sunum yapmak ya da dinlemek gibi çok spesifik. Bazıları ise daha etkin bir lider olmak, iletişim veya duyguları kontrol etmek gibi daha geniş kapsamlı.

Peki, ustalığa ulaşmak için tam olarak ne yapmalı?

Net olmakla başlayın. Ustalığa ulaşmak için gereken davranış ve  eylemleri belirleyin.

Bunu isteyin ve odaklanın. Beyninizde daha önceden oluşmuş nöral yollar nedeniyle bazı doğal eğilimleriniz vardır. Bu doğal eğilimlere aykırı hareket etmek için beyninizin odaklanması gerekir. Davranışlarınıza odaklanmalısınız.

Risk alın. Ustalık yolunda ilerlerken biraz huzursuz olmak normaldir. Konfor alanınızın dışına çıkmaya ve yeni davranışlar, faaliyetler ve etkileşimleri deneyimlemeye hazır olun.

Değişimi kucaklayın. Gözünüz ödülde olsun. Çok Boyutlu Liderlik II –SLII®’ da biz insanlara bir hedef veya görevde yeni olmanın fazladan zaman ve efor gerektirdiğini öğretiyoruz. Gelişim gösterir ve ustalık kazanırsanız verilen hedef veya görev, gittikçe kolaylaşır. Böylece yeni bir doğal eğilime sahip olursunuz.

Aksaklıklardan ders çıkarın. Bazen başarısız hissedecek de olsanız, aksilikler olacağının bilincinde olun. Zorluklardan ders çıkarmak ve bunları ustalık yolunda öğrenme fırsatı olarak görmek kilit noktadır.

Öğrenmeye açık olun. Açık fikirli olmak beyinde yeni öğrenme yolları oluşmasına yardımcı olur. Bazı konularda deneyim kazanırken gerektiğinde değişiklik yapmaya açık olun. Ustalık bir yolculuktur!

2018 yılında topluluk önünde konuşmakta ustalığa ulaşmak için ne gerekiyorsa yapmaya söz verdim. Bire bir konuşmalarda kendime güveniyorum, grup önünde konuşmak için de böyle hissetmek istiyorum. Şimdiden birkaç konferans için söz verdim. Doğru; endişeliyim, gerginim ve heyecanlıyım fakat kişisel gelişimim için ustalığa ulaşmak istiyorum.

Önemli olan tekrarlamaktır. Ustalık kazanmak için zaman ayırmalı ve kendinizi adamalısınız. Biraz rahatsız edecek ama kendime inancım tam!

Ustalığa ulaşmak için biraz kendinizi biraz silkeleyin!

Yazar Hakkında
Terry Watkins, The Ken Blanchard Companies Koçluk Hizmetleri takımında koçluk çözüm ortağı olarak görev yapmaktadır.

Konuya benzer diğer yazılar...

Bir Cevap Yazın