İşinizde Bilinçli Farkındalık ( Mindfulness)

Uzman Jon Kabat-Zinn’in “bilinçli farkındalık” (mindfulness) tanımını çok beğeniyorum. “Bilinçli farkındalığın anormal ya da gizemli bir tarafı yok. Bilinçli farkındalık, yaşadıklarına her an dikkat kesilmektir.”

Liderlerin iş yerindeki zamanlarının büyük kısmı e-posta yazışmalarıyla, toplantılarla ya da telefonda geçiyor. Ayrıca müşteriler, iş arkadaşları veya bağlı çalışanları ile etkileşimlerinizde dikkat dağıtan unsurlar arasında yer alıyor. Bir lider için anda kalıp odaklanmak hiç kolay değil.

Sanırım anda kalmanın ve odaklanmanın ne kadar değerli olduğuna pek çok kişi katılacaktır. Ağzınızdan çıkanları tüm dikkatiyle dinleyen ve tamamen size odaklanan biriyle görüştüğünüzde nasıl hissettiniz?  Yaptığınız görüşmelere kendinizi verip odaklandığınızda yalnızca karşınızdaki kişiye bir hediye vermiş olmazsınız, kendinize de büyük bir iyilik yapmış olursunuz. Bu yaklaşım enerjinizi artırır.

Siz ne düşünüyorsunuz? Bilinçli farkındalık, başkalarıyla iletişiminizde faydalı olur mu? Unutmamamız gereken birkaç nokta şöyle:

  • Bilinçli farkındalık hakkında bilgi sahibi olmak onu uyguladığınız anlamına gelmez. Bir çok kez insanların “Bilinçli farkındalık mı, tabi ki ne olduğunu biliyorum.” Sonra da sanki bayatlamış bir konu gibi bir tarafa itiverirler. Oysa ki bilinçli farkındalığı hiç uygulamamışlardır bile.
  • Bilinçli farkındalık herkesin kazanabileceği öğrenilebilen bir alışkanlıktır. Bilinçli farkındalık hemen isteyince elde edilen bir şey değildir. Gerçekten istemeli ve bol bol pratik yapmalısınız. İyi haber, hemen her şey bilinçli farkındalık alıştırması  yapmak için fırsattır.
  • İlk seferde başarılı olamazsanız pes etmeyin. Bilinçli farkındalığı uygulamak konusunda kararlıysanız, yaptığınız alıştırmalar sırasında,  zihninizin kendi bildiğini okuyup sürekli farklı yerlere kaydığını hissedebilirsiniz. Dikkatinizin dağıldığı her an zihninizi yavaşça geri çağırın.
  • Ne geçmiş ne de geleceğe, ana odaklanın.  Anda kalmaya ne kadar çabalasak da  bir anda kendimizi geçmişte gerçekleşmiş bir olayı veya gelecekte gerçekleşebilecek şeyleri düşünürken bulabiliriz. Bu da verimsiz bir şekilde enerjimizi boşa harcamamıza neden olur. Halbuki bilinçli farkındalık mevcut ana tüm dikkatinizi vererek odaklanmak demektir.

İnanın, şimdiye kadar yaşadıklarımın bana öğrettiği kadarıyla, Bilinçli Farkındalık kolay değil ancak şimdi içinde bulunduğunuz an ve mekanda olmak size çok şey kazandıracak. Bilinçli farkındalığı geliştirmek için ne gerekiyorsa yapın. Bilinçli farkındalığınızı artırmak istiyorsanız İnternetten farklı kaynaklara erişebilirsiniz. Lütfen bir deneyin.

Yazar Hakkında

Joanne Maynard, The Ken Blanchard Companies Koçluk Hizmetleri takımında kıdemli koç olarak görev yapmaktadır.

Konuya benzer diğer yazılar...

Bir Cevap Yazın