Performans İniş Çıkışlarını Yönetmek

Her yıl firmamızda Final Four basketbol haftası düzenleriz. Her departmandan üç kişilik takım, şampiyonluk için birbiriyle yarışır. Ayrıca faul çizgisinden serbest atış yarışmamız da olur. Yirmi atıştan en fazla isabet eden yarışmacı ödülü alır.

Geçmişte birkaç kez serbest atış yarışmasını kazanmıştım. Gençken basketbol oynardım ve müthiş bir serbest atışçı olarak ün salmıştım. Bu yıl da 20’de 14’ten daha iyi yapmalıydım. Çizgiye geldiğimde arka arkaya sekiz attım. Herkes tezahürat yapıyordu çünkü başardığımı düşünüyorlardı.

Birden her şey değişti ve hedefi tutturamamaya başladım. Kaybettim…

Yaşadığım bu olay bana golfu hatırlattı. Golf için derler ki; ona asla sahip olamazsın, o sana ödünç verilir. Tam “Kaptım şampiyonluğu!” dediğiniz anda ellerinizin arasından gittiğini görür, “Bu sefer olmadı!” dediğinde ise başardığına şahit olabilirsiniz.

Birkaç atışı kaçırdıktan sonra yapmam gereken bir adım geri çekilmek, derin bir nefes alıp yeniden toparlanmak olmalıydı. Bunu golf oynarken yaparım fakat şimdiye kadar serbest atışta hiç bu kadar kötü oynadığım olmamıştı! Yaşa ve öğren dedikleri bu olsa gerek!

Profesyonel hayatta  her zaman dalgalı performans ile karşılaşmak mümkün. Örneğin satışlar düştüğünde umudu kaybetmek yerine kurum olarak derin bir nefes alıp, insanları bir araya getirmek, satışların düşmesine neyin sebep olduğunu bulmaya çalışmak daha faydalı olacaktır. Bunu ne zaman yapsak, çalışanlarımızdan harika geri bildirimler alır, yeni stratejiler geliştirerek hızla toparlanırız.

Siz bireysel ve kurum olarak, işleri tekrar rayına oturmak için ne yapıyorsunuz?

 

Konuya benzer diğer yazılar...

Bir Cevap Yazın