Yöneticiniz Size Güveniyor mu?

Muhtemelen hepimiz, bir veya iki kere yöneticimizin bize güvenmediğini gösteren olaylar yaşamışızdır. Bir keresinde yöneticim kritik bir projeye beni dahil etmemişti. Söz konusu görev için bana güvenmediğini hissetmek çok moralimi bozmuştu. Yöneticimin kararını unutmadım ve onun güvenini hak ettiğimi gösteremediğim için de kendime kızdım. Neyse ki bir sonraki projede ilk beni düşünmüş ve hemen beni görevlendirmişti.

Belli bir durum söz konusu olduğunda yöneticinizin size güvenmemesi için düzinelerce sebep olabilir. Bunların hepsi de güvenin Alfabesi olan ABCD Modelimiz ile açıklanabilir: A-Yetkin (Yeterlilik Göster), B-İnanılır (Doğru ve dürüst davran), C-İlgili (Başkalarına önem ver) ve D- Sağlam (Güvenilir olan). Araştırmaların gösterdiğine göre, bir ilişkide güven bu dört öğeden oluşur. Güven hakkındaki en temel gerçeklerden biri de güvenin algılara dayandığıdır. Dolayısıyla başkalarının bizim güvenilir olup olmadığımıza ilişkin düşüncelerini aslında biz etkileriz. Eğer yöneticiniz size güvenmiyorsa o halde güvenin bu dört öğesinden hangisiyle ilişkili davranışlar sergileyip sergilemediğinize bakmalısınız.

Yetkin –Yeterlilik Göster: Yetkin olmak, görev veya işinize uygun beceri, bilgi ve uzmanlığa sahip olmaktır. Hedeflerinize  ulaşmayı sürdürdükçe, problemleri etkin bir biçimde çözdükçe ve doğru kararlar aldıkça,  ortaya koyduğunuz başarı grafiği ile yeterliliğinizi göstermiş olursunuz. Acaba yöneticinizin tam olarak güvenmediği yeterliliğiniz ile ilgili bir konu olabilir mi? Öyleyse o konudaki yeterliliğinizi geliştirmek için ne yapabilirsiniz?

İnanılır –Doğru ve dürüst davran: İnanılır olmak güvenilirliğin temelini oluşturur ve birine tamamen güvenmek onsuz mümkün değildir. Güvenilir insanlar dürüst olurlar, kendi hatalarını kabul eder, kurum ve kendi değerleriyle uyumlu davranışlar sergilerler. Bu kişiler savundukları değerlere göre hareket ederler. Şimdiye kadar, bir işin kolayına kaçtıysanız; daha etik ama zor olanı seçmek yerine kolay yolu seçtiyseniz veya hatalarınızın sorumluluğunu üstlenmediyseniz yöneticiniz sizin inanılırlığınız sorguluyor olabilir.

İlgili –Başkalarına önem ver: Güvenilir insanlar ilişkilere değer verirler. İnsanları önemserler ve bu ilişkilerini besleyip geliştirecek şekilde davranırlar. İlgili insanlar ortak ilgi alanları bularak başkaları ile yakınlar kurarlar. Kendileri ve kurumları hakkında bilgileri şeffaflıkla paylaşırlar. Karşılarındakinin bu bilgileri doğru bir şekilde kullanacağına güvenirler. Her şeyden öte ilgili kişiler başkalarına odaklıdır. Başkalarının ihtiyaçlarını kendi ihtiyaçlarının önüne koyarlar. Siz yöneticiniz ile olan ilişkinizi gözden geçirdiğinizde onunla olan bağınızı güçlendirmeniz gerektiğini düşünüyor musunuz? İnsanlar sevdikleri ve tanıdıkları kişilere güvenirler ve iş yerindeki kişisel bağların gücünü hafife almamak gerekir. Eğer yöneticinizle bu anlamda bir güven eksikliği söz konusu ise o zaman daha derin bir bağ kurmak için yeni yollar aramalısınız.

Sağlam –Güvenilir ol: Verdiği sözleri tutmak, güvenilirliği korumak ve sorumluluk sahibi olmak sağlam bir kişilik sahibi olmanın temel taşlarını oluşturur. Güvenilir insanlar verdikleri sözleri yerine getirirler. Sorumluluklarını aksatıp kendilerine çifte standart yapılmasını istemezler. Tecrübeme dayanarak söyleyebilirim ki bir kişi sağlam olarak nitelendirilemiyorsa, ona güven duymak pek mümkün değildir.  Bir lider olarak ben, takım çalışanlarıma yapacaklarını söyledikleri şeyleri zamanında gerektiği gibi yapacaklarına güvenebilmeliyim.  Bir kişi; yetkin, inanılır(dürüst), başkalarına ilgi ve özen gösteren biri olmasına rağmen, sağlam olacağından emin değilsem ona güvenmem zordur.

Güvenin Dilini konuşmak için önce onun alfabesini bilmek gerekir:

  1. A) Yetkin
  2. B) İnanılır
  3. C) İlgili
  4. D) Sağlam

Bu 4 öğe Güven Modelini oluşturur. Yöneticiniz ile ilişkinizde bu öğelerden biri eksikse sakın üzülmeyin, bunu düzeltebilirsiniz. Güven oluşturmak bir beceridir ve nasıl daha güvenilir bir insan olabileceğinizi öğrenebilirsiniz. Ancak bunun için bir oyun planına ihtiyacınız var.

29 Mayıs’ta gerçekleşecek Güven Oluşturma isimli sanal eğitim oturumumuza katılın! Bu dört saatlik eğitimde (2, 2-saatlik sanal oturum) sadece ABCD Güven modelinin çerçevesini öğrenmekle kalmayacak, yüksek güvenin olduğu ilişkiler oluşturmak için gerekli davranışları da edinebileceksiniz. Önce ABCD Güven modeli ile ilgili olarak kuvvetli ve geliştirilebilir yönlerinizi görebileceğiniz bir kişisel değerlendirme yapacaksınız. Sonrasında da güven oluşturan görüşmeleri nasıl yapacağınızı öğrenmenizi sağlayacak pratik beceriler kazanacak, güvenin kırıldığı durumlarda bunu nasıl tamir edeceğinizi gösteren üç adımdan oluştan bir modeli öğreneceksiniz. Katılımlar sınırlı, o yüzden hemen kaydınızı yaptırın!

Konuya benzer diğer yazılar...

Bir Cevap Yazın