Meşhur Bir Çocuk Doktoru Bana Liderlik İle İlgili Ne Öğretti?

Hayranı olduğunuz bir lideri düşünün.

Belki çalıştığınız şirketin CEO’su, belki mahallenizdeki lisenin müdürü veya belki de mezun olduğunuz okulun başkanı.

Onları başarılı kılan spesifik özelliklerinin ne olduğunu sorsam muhtemelen bana vizyon ve stratejik düşünme gibi öğretilebilir teknik beceriler olduğunu söylerdiniz?

Ancak dinleme, iş birliği yapma ve başkalarını cesaretlendirme gibi iletişimle ilgili sosyal becerilerinden de bahsedersiniz.

Evet, teknik beceriler önemlidir ama deneyimlerime göre kişinin ünvanı, gittiği okul, aldığı derecelerden daha önemlisi ve kişiyi hatırlanır kılan sosyal becerilerdir! Size bir örnek vereyim.

Yirmi beş yıl önce ilk çocuğuma hamileyken, Boston Çocuk Hastanesi doktorlarından meşhur Dr. T. Berry Brazelton’ın bir sunumuna katılmıştım. Dolu bir salonda gerçekleştirdiği sunum sonrasında, Dr. Brazelton izleyicilerin sorularını yanıtlamaya başladı. Seyirciler arasından bir kadın, üç yaşındaki çocuğunu emzirmekle ilgili bir soru yöneltti.

Salondakilerin büyük çoğunluğu, kadının bu yaştaki çocuğu emzirdiğini duyunca homurdanmaya başladı. Fısıldaşmaları duyan kadın rahatsız oldu ve sorunun ortasında durdu. Uzunca süren bir sessizlik olmasına rağmen Dr. Brazelton şefkatli bakışlarıyla kadına devam etmesi için başıyla “devam edin” gibi bir işaret yaptı. Kadın tereddütle de olsa konuşmaya başladı ve sorusunu tamamlayınca da doktor soruyu yanıtladı. Ardından da sonraki soruya geçti.

Aradan yirmi beş yıl geçmesine rağmen niçin bu  olay hâlâ aklımda? Dr.Brazelton’u müthiş bir lider olarak görmüştüm. Kadını önemsemiş ve beklemişti. Ona zaman ve konuşması için alan yaratmıştı. Bırakın mikrofonu tutan kadının hissetmesini, dışarıdan bakan bir göz olarak ben bile aralarında kurulan bağı hissetmiştim. Doktor kalabalığa oynamadı, kadını ve sorusunu küçümsemedi. Dr. Brazelton dinleyerek önemsemenin, dönüşümsel gücünü fark etmemi sağladı. Bu davranışı bana, sunumunun içeriğinden daha fazlasını öğretmişti.

Açıkça dinlemek, önemsemek ve bir bağ kurmak bir koç olarak benim için çok önemli. O akşam beni etkileyen Dr. Brazelton’un eğitimi, profesör olması ya da otuz sayfalık öz geçmişi değildi. Bir başkasını dinlemeyi önemseyen, kendinin farkında olan biri olarak beni dönüştürdü. Gerçekten de çok etkiliydi ve bunca yıl sonra bile düşününce hala etkileniyorum.

Yıllar geçtikçe o akşamı sık sık hatırlar ve o akşam öğrendiklerimi kendimi tartmak için kullanarak şu soruyu sorarım: Ben ne şekilde bu gibi bağlar kuruyorum?

Peki siz? Daha iyi ve kendini bilen bir lider olmak için sürekli kendini geliştirmek üzere fırsatları değerlendirmek çok önemlidir. Dinlemek, anda kalmak ve başkalarını değerlendirme becerilerimizi geliştirmek üzerinde çalışmaya devam etmeliyiz. Bir lider olarak yaptığınız görüşmelerde, hem teknik hem de sosyal becerilerinizi nasıl şekillendirebileceğinizi düşünün. Böylece daha etkin bir şekilde çalışmak için hem kendinize hem de başkalarına yardım etmiş olacaksınız ve bu harika değil mi?

YAZAR HAKKINDA

Mary Ellen Sailer, Ed. D. The Ken Blanchard Companies Koçluk Hizmetleri Takımında koçluk çözüm ortağı olarak görev yapmaktadır.

Konuya benzer diğer yazılar...

Bir Cevap Yazın