Sir Paul McCartney’den Liderlik Dersleri

“Paul McCartney ile Carpool Karaoke” programını izleyen milyonlarca kişiden biri de bendim. 24 dakikalık harika bir mutluluk kaynağı oldu benim için.

Eğlenceli, açıklayıcı, dokunaklı bir videoydu; üstelik sonraki birkaç gün bile insanın aklını kurcalamaya devam eden cinstendi. Paul’un gençliğini geçirdiği ev ve Philharmonic Pub’ın yanı sıra neyi fark ettim dersiniz?

The Ken Blanchard Companies’de çalışan bir koç olarak Paul McCartney’nin sergilediği davranış ve özelliklerin en başarılı liderlerin sahip olduğu özelliklerden olduğunu gördüm.

  • İster programın sunucusu James Corden ile olsun, ister dükkân çalışanları ile olsun konuşurken açık ve çok ilgiliydi.
  • Kariyeri ile ilgili sohbetlerinde düşünceli, alçak gönüllü, kibar ve çok espriliydi.
  • Yabancılara karşı çok sabırlı ve cömertti.
  • Dünya çapındaki hayranlarına göre de hala oldukça yaratıcı ve üretken.

Paul’un insanlarla girdiği etkileşim tıpkı bizim Blanchard’ın ABCD Güven Modeli’nin bir örneği gibiydi:

  • A-Yetkin: Yeterlilik göstermektir. Liderler işin nasıl yapılacağını biliyor mu? Sonuç üretebiliyorlar mı?
  • B-İnanılır: Doğru ve dürüst davranmaktır. Liderler insanlar ile olan iletişimlerinde dürüst olmalıdır. İnanılırlık tutarlı ve değerlerine sadık davranmaktır. Böylece insanlar gönül rahatlığıyla liderlerine güvenebilirler.
  • C-İlgili: Başkalarına önem vermektir İnsan odaklı olmak ve onların ihtiyaçlarını belirlemek demektir. İyi iletişim becerileri ile bu özellik daha da desteklenir. Liderler kendileri ile ilgili biraz bile bilgi paylaştıklarında bağ hissi oluşur.
  • D-Sağlam: Verdiği sözlerin arkasında durmaktır. Liderler, kararlarının sorumluluğunu alır ve başkalarının ihtiyaçlarına karşı duyarlı olurlar. Bir söz vermişlerse onu tutarlar.

Bu videoyu tekrar izleyin ve verdiği keyfin yanında başka neler fark edeceksiniz, bakın.  Yetkinliği, dürüstlüğü, iyiliği ve güvenilirliği sayesinde Paul McCartney benim için Güven sembolu. Zaten etrafımızdaki kişilerde olmasını istediğimiz özellikler de bunlar değil midir?

Yazar Hakkında

Mary Ellen Sailer The Ken Blanchard Companies Koçluk Hizmetleri takımında Koçluk Çözümleri Ortağı olarak görev yapmaktadır.

Konuya benzer diğer yazılar...

Bir Cevap Yazın