Gung-Ho Kültürü Yaratmak

Beni Twitter’da ( @KenBlanchard ) veya Facebook’ta takip ediyorsanız Mudd Advertising isimli şirketin kutlamasına katılmak için Iowa’da Cedar Falls’da olduğumu da fark etmişsinizdir. Arkadaşım Jim Mudd Sr. tarafından kurulan firma, Gung Ho!’nun prensiplerini benimsemelerinin 20. Yılını kutluyor. Gung Ho! kitabını 1998’de Kanada Winnipeg’den Sheldon Bowles ile birlikte yazmıştık. Sheldon ile de konuşmacı olarak katıldığım Young President’s Organization (YPO) ‘un büyük bir konferansında tanışmıştık.

Sheldon, bana yazdığı Fanatik Müşteriler kitabının taslağını verdi ve kitabın ortak yazarı olmamı istediğini söyledi. Kibar davrandım ve taslağı okuyacağımı söyledim. Sonra Margie ile odamıza dönerken “ne kadar iyi olabilir ki” diye düşündük. Sonuçta Sheldon bir şirketin başkanıydı, bir yazar değil. Tabii onun gençken bir gazeteci olduğunu da pek bilmiyorduk. Okuduğumuz taslak  olağanüstüydü! Sonuç mu? Fanatik Müşteriler çok satanlar arasında en üstlerde yerini aldı!

İnsanların “Çalışanlarımızı, çalıştıkları kurum için fanatik müşteriler haline nasıl getirebiliriz?” sorusuna yanıt vermek için devam kitabımız olan Gung Ho!’ yu yazdık. Sheldon ve bana, kurumlarında Fanatik Müşteriler hizmeti yaratmaya çalışan birçok kurum olduğu söylendi. Üstelik bu kurumlarda çalışanlar; yorgun, ilhamsız ve küskündü. Hatta bir çoğu da işe gitmekten nefret ediyordu. Gerçekten de çok zor bir durum!

Sonra Sheldon, Yerli Amerikalı liderler ile görüştü ve Gung Ho kültürü yaratmanın üç sırrını geliştirdi: Sincapların Şevk ve Arzusu, Kunduzların Tarz ve Yaklaşımları ve Kazların Takdir ve Kutlamaları. Bu sırlar da Sheldon ve benim ikinci en çok satan kitabımızın temelini oluşturdu. Mudd Advertising’da 20 yıl boyunca her yeni çalışanın kitabı okunması zorunlu tutuldu ve bu kültür, tüm şirket çapında çalışma şeklinin merkezi haline geldi.

Mudd’ın genel merkezine girdiğinizde gözünüze ilk çarpan duvardaki Gung Ho felsefesi tasviridir:

SİNCAPLARIN ŞEVK VE ARZUSU: En Değerli İş

  • Dünyayı daha iyi bir yer haline getirmek için çalıştığımızı bilmek.
  • Herkesin ortak amaca ulaşmak için çalışması.
  • Değerlerin; planlara, kararlara ve davranışlara rehberlik etmesi

KUNDUZLARIN TARZ VE YAKLAŞIMLARI: Kontrol Altında Amaca Ulaşmak

  • Sınırları iyi belirlenmiş bir hareket sahası.
  • Düşüncelerin, duyguların, ihtiyaçların, hatta hayallerin dinlenmesi; saygı duyulması ve bunlara göre hareket edilmesi.
  • Takım üyelerinin kendi sınırlarını aşarak üstesinden gelebilecekleri işlerin verilmesi.

KAZLARIN TAKDİR VE KUTLAMALARI: Birbirlerini Olabildiğince Cesaretlendirmek

  • Aktif veya pasif, takdir hakiki olmalı (Hak edilmiş, Anında-zamanında, Karşılık verebilen, İçten gelen, Katkısız-etkili, İstek yaratan).
  • Sayıyı, oyunu değil gelişimi kutlamalı.
  • E=m3 Enerji = Misyon x Maddi x Manevi ödül.

 

The Ken Blanchard Companies’de çalışmaya değer bir iş sunarak, hedeflerimizi gerçekleştirmekten sorumlu olmaları için çalışanlarımızı yetkilendirerek ve son olarak süreç boyunca birbirimizi destekleyip doğru bir şey yaparken birbirimizi yakalayarak Gung Ho kültürü yaratmak için çok çalıştık. Misyonumuz, günün birinde her yerde herkes liderlikte çıtayı yükselten biri tarafından etkilenecek.

Gung Ho kültürünün şirketinize fayda sağlayacağını düşünüyorsanız, evet büyük ihtimalle sağlayacaktır!

 

Konuya benzer diğer yazılar...

Bir Cevap Yazın