Performans Koçluğuna Gecikmeden Başlayın

Kabul edelim, performans koçluğu kolay değil. Çoğu kurumda düşük performans gösteren bir çalışana koçluk yardımı sağlandığında genellikle bunun tek bir anlamı vardır. Yönetici durumu kurtarmak için son bir çaba gösteriyor demektir. Bu noktaya gelindiğinde duygular çok yoğun yaşanır. Belki de yolun sonu görünmüştür.  Yönetici ile çalışan arasında konuşmalar çok şiddetli gerçekleşir ve hatta çalışan gözyaşları içinde kalabilir. Üstelik İnsan Kaynakları Bölümü ile durum değerlendirmesi için harcanan saatleri de unutmamak gerekir.

Blanchard’taki koçlar uzun yıllar içinde performans koçluğu ile ilgili şunları öğrendi:

  • Yöneticiler bir koçtan daha erken yardım isteyebilecekken yaşadıkları sorunları kâğıda döküp İK ile sıkıntılarını konuşmaya çok vakit harcıyor.
  • Geç kalındığında, performans koçluğu işe yaramaz! Bu noktaya gelindiğinde, çalışan ya şirkette başka bir pozisyona geçmenin ve hatta şirketten tamamen ayrılmanın yollarını arar halde oluyor.

Performans sorunu yaşayan değerli çalışanlar ile çalışmaya başladığımızda genellikle, çalışan ve yönetici ilişkisinin birkaç seansta düzeltilemeyecek kadar bozulduğunu görüyoruz. Böyle bir durumda üç seçeneğimiz var:

  1. Çalışana koçluk yapmak (ancak gerçekçi beklentilerle) – Koçluk, kişilik nakli gibi bir çözüm değildir. Çalışan şirketle uyumlu değilse, bunu fark etmek, görüşmek ve çalışanın daha uyumlu olduğu bir yer bulmasına yardım etmek gerekir.
  2. Yöneticiye koçluk yapmak – Bu çözüm daha iyi bir yatırımdır ve liderin gelişimini de olumlu etkileyebilir. Şirketten büyük olasılıkla ayrılacak olana değil de şirkette kalacak olana yatırım yapmak daha doğrudur.
  3. İdeal sonucu açıklığa kavuşturun. Yönetici, çalışanın performansının yeterli olmayacağını hissediyorsa, herkesin yoluna devam etmesi için gerekeni yapın.

Bir koç ile çalışmak için en doğru zaman, performansın bir iyileştirme planı gerektirecek kadar düşmesinden çok öncedir. Bir çalışanı gerçekten kurtarmanız gerekiyorsa, yukarıdaki noktaları gözden geçirin ve koçluğa gecikmeden, performans problemleri henüz çözebiliyorken, başvurun.

Yazar Hakkında

Patricia Overland, The Ken Blanchard Companies Koçluk Hizmetleri takımında Koçluk Çözüm Ortağı olarak görev yapmaktadır.

Konuya benzer diğer yazılar...

Bir Cevap Yazın