Brené Brown ile Dare to Lead (Liderlik Etmeye Cesaret Et) Kitabı Üzerine

Bu aydınlatıcı bölümde, Brené Brown ile hazırlanması yedi yıl süren, liderliğin geleceği ve cesur liderlik önündeki engeller hakkında konuşacağız. Brown, “Kariyerimin en önemli keşiflerinden biri “cesur liderlik”tir. Öğretilebilir, gözlemlenebilir ve ölçülebilir uygulamalar ve becerilerden oluşmaktadır. Öğrenmek ve yanlış bildiklerinizi unutmak anlamına gelir. Öğrenmek ve bildiklerinizi unutmak, cesur çalışmayı, zor görüşmeler yapmayı ve tüm kalbinizle orada olduğunuzu göstermeyi gerektirir. Kolay değildir çünkü rahatı bırakıp cesaret gerektireni seçmek doğamıza aykırıdır. Ancak, daha cesur liderlerin olduğu bir kültür yaratmak ve cesareti bir değer olarak kültürünüze kazandırmak istiyorsanız, bunu yapmak şarttır.” olarak açıklıyor.

Brown, cesur bir lider olmak için dört beceri gerektiğini açıklıyor. Bunlardan ilk ve en önemlisi  Zırhımızı Kuşanmayı Bırakmak -Kırılganlığı  Kabullenmek‘tir. Brown, önceleri cesur liderlik için en büyük engelin korku olduğunu düşünüyormuş. Ancak bu konuda araştırma yaptıkça asıl engelin korku olmadığını fark etmiş. Görüştüğü liderler, çoğu zaman korktuklarını kabul etmişler. Asıl engel, insanların korku ile başa çıkmak için ne yaptıkları. Korktuğumuzda, savunmaya geçtiğimizde ya da dışarıdan gelebilecek bir darbeye açık olduğumuzda kendimizi korumaya alıp zırhımızı kuşandığımızı anlamamız önemlidir.

Zırhımızı kuşanmayı bırakmak-kırılganlığı kabullenmek için kullanabileceğimiz araçlardan biri “merak”. Brown, “Kendimi zor bir durumda bulduğumda ya da zor bir geribildirim almak üzereyken zırhımı kuşanıp kendimi kapatmak yerine söylenenlere açık olmak için sorular sorup spesifik bilgiler almaya çalışıyorum.” diyor. Kitabında zırhımızı kuşanmak için 16 neden olduğunu belirtiyor ve cesur bir lider olmak için bu zırhı kaldırmanın yollarını anlatıyor.

İkinci beceri Değerlerinize Göre Yaşamak. Liderler, devamlı olarak, zor geribildirimler vermek, sonucun ne olacağını bilmeden cesur fikirleri hayata geçirmek, risk almak gibi çetin görevler üstlenirler. Cesur liderler bunları daima gerçekleştirebilirler çünkü bazı net değerleri ve o değerleri ile uyumlu davranışları vardır. Brown, “Lider olarak değerlerinizin olması çok önemlidir ancak kritik olan onları hayata geçirmektir. Aksi takdirde yönlendirici ilkeler olmazlar, belirsiz kavramlar olarak kalırlar.” diyor.

Üçüncü beceri Cesaret Veren Güven, biraz sıkıntılı olabilir. Çünkü liderlerin çoğu güven hakkında nasıl konuşacağını bilmez. Çalışanlar ise dürüst görüşmeler yapabilmek için liderlerine güvenmek zorundadır ve iki taraf da zırhını kuşanmamalıdır. Üstün performans sergileyen takımlarda güvene dayanan ilişkiler olduğu da artık bir sır değil. Güven oluşturmak bir beceridir, öğretilebilir ve öğrenilebilir.

Dördüncü beceri ise Yükselmeyi Öğrenmektir. Bir problem veya hatadan sonra tekrar başlayabilmek ile ilgilidir. Dirençli olmak, hatalarından hızlıca öğrenme, öğrendiklerini paylaşma ve olumlu bir yönde devam etme konusunda liderlere yardım eder. Evet, bu da her liderin öğrenebileceği bir beceridir.

Brown, “Cesaret; öğretilebilecek, ölçülebilecek ve izlenebilecek bir beceridir. Ancak bunu yapmamayı seçeriz çünkü enerji ve zaman gerektirir. Ayrıca, kas gibi geliştirilmesi de gerekir. Peki neden bunu yapmamayı seçeriz? Eğer cesur liderlere ihtiyacımız olmasına rağmen, onları geliştirmek için yatırım yapmıyorsak, buna engel olan nedir?” diye soruyor.

Brown’un yeni kitabı Dare to Lead (Liderlik Etmeye Cesaret Et), kurumunuzda cesur lider yetiştirmenize yardım etmek üzere pratik beceri geliştirme araçları sunuyor.

 

Konuya benzer diğer yazılar...

Bir Cevap Yazın