Yeni Yıl, Yeni Hedefler: Ama Sakın Yalnız Denemeyin

 

Yeni yıl, yine çok çabuk geldi ve işte karşımızda: Yeni yıl hedefleri! Hiç gerçekleştiremediğiniz yeni yıl hedefleriniz oldu mu? Tecrübeme göre, eminim hepimizin yıllar boyunca yapamadığı iyi niyet ile başladığımız hedeflerimiz olmuştur. Söz konusu değişim için ilk başta genellikle çok hevesli oluruz fakat bir süre sonra heyecanımız kaybolur. Peki neden?

Arkadaşım Art Turock, bana problemin ilgi ve kararlılık arasındaki farktan kaynaklandığını öğretti. Örneğin, ilgi duyan yürüyüşçüler ve jogging yapanlar uyanırlar, bir de bakarlar ki; dışarıda yağmur var. Tekrar yatağa uzanıp,“Egzersizimi yarın yaparım.” derler. Buna karşın kararlı yürüyüşçüler uyanıp yağmur yağdığını gördüklerinde yataktan çıkar ve “Bugün egzersizimi evde yapayım.” derler. Demek oluyor ki; kararlılıklarını korurlar.

O yüzden şimdi gerçekçi olalım. Gerçekten de uzun zamandır yapmayı istediğiniz ama bir türlü yapmayı başaramadığınız ne var? Belki sağlığınız ya da spor konusunda kararlı değilsiniz. Ya da belki yeni bir dil öğrenmek, düzenli olmak veya garajınızı temizlemek konusunda başarısızsınız. O her ne ise bu harika! Bir kararlı olmak istediğiniz bir konu var. Peki şimdi, kararlılığınızı nasıl koruyacaksınız?

Öncelikle bu işe yalnız başlamayın. Büyük hedeflerin sadece irade gücü ile gerçekleştirilebileceğine ilişkin yalnız kurt efsanesi, bir çok kişi için hala anlamlı olabilir. Bu “John Wayne efsanesi” tabi ki ölmedi ama artık etkili değil. Bunu ben de bilmeliydim. Yıllarca sağlığıma özen göstermek konusunda kararlılığımı koruyamadım. Oysa benim de yardıma ihtiyacım vardı.

En nihayetinde bu yardım, Tim Kearin’den geldi. Kendisi bana karşı yıllarca sabrını koruyan, sağlık ve fitness koçu. Her yıl Tim, sağlığım ve fitness hakkındaki yeni yıl kararlarımı dinledi, sonra da her yıl bu sözlerimi nasıl tutmadığımı izledi. Her yıl aynı rutini yaşadık: yılın ilk günlerinde Tim benden bir telefon alarak bir fitness programına başlamak istediğimi işitti. Bir heves ile programa başladım, ancak bir ay sonra, kararlılığımı koruyamadım. Çünkü, gitgide artan bir iş yoğunluğum vardı. Sonraki yılın başında aynı süreci yeniden yaşardık.

Sonuç alamadığım bu döngüyü nasıl mı kırdım? (Sizin de kolayca uygulayabileceğiniz), Tim ile, benim fitness serüvenimi anlattığımız Fit at Last isimli kitabında altını çizdiğimiz 6 ilke yardımıyla:

  • Zorlu Sebepler ve Amaçlar Edinin
  • Hedeflerinizi Gerçekleştirmek için Karşılıklı Kararlılık Oluşturun
  • SLII’yu uygulayın( gelişim düzeyinizle uyumlu koçluk ve destek talep edin)
  • Yaşınıza Uygun Hedefler Belirleyin
  • Sizi Hesap Verebilir Kılacak bir Destek Sistemi Kurun
  • Motivasyonunuzu Koruyabilmek için Ölçülebilir Kilometre Taşlarınız Olsun

Bu 6 prensip bir fitness programı için geliştirilmiş olsa da herhangi bir hedef gerçekleştirmek için uygulanabilir. Bu altı ilkeyi uygulayarak sağlık ve fitness hedeflerimi son beş yıldır gerçekleştirdiğimi söylemekten de gurur duyuyorum.

Siz de gerçekleştirmek istediğiniz hedeflerdeki kararlılığınızı koruyabilirsiniz. Sadece yalnız kurdu oynamayın. Başarmak için ihtiyacınız olan koçluk ve desteği alabileceğiniz bir süreç yaratın.

Konuya benzer diğer yazılar...

Bir Cevap Yazın