Hedef Belirlerken Sık Yapılan Bir Hata

Yeni yılın başlamasıyla birlikte hedef belirleme konusunda ağırlık verilir.  Ancak Mart ortasına gelinceye kadar pek çok kişi hedeflerinden sapmış olur. Sizce neden? Ken Blanchard, kariyerinin başlarında, Spencer Johnson ile birlikte yazdığı ve tüm zamanların en çok satanlar kitapları arasında yer alan Bir Dakika Yöneticisi ’ni yayımladıktan hemen sonra bunun nedenini keşfetmiş.

Müşterileriyle, ‘Bir Dakika Hedefleri’ üzerinde çalışırken onlardan bir talebi olmuş. Hem çalışanlardan hem de bağlı oldukları yöneticilerden çalışanların en önemli beş hedefini istemiş. Yöneticiler ve çalışanlar birbirlerinden ayrı biçimde beş hedefi yazacak sonra da karşılaştıracaklarmış

Ken Blanchard’ın söylediğine göre “Yöneticilerin listeleriyle çalışanların listeleri arasında var olan benzerlikler tamamen rastlantısaldı. Özellikle de yılın ilerleyen zamanlarındakiler!” Çoğu vakada yönetici ve çalışanın öncelik sıralaması birbirinden tamamen farklıydı. Üstelik bazı hedefleri diğerinin listesinde görmek bile mümkün olmadı.

Bunun nedenlerini araştırdığımızda, yöneticilerin önemli olmasa bile bazı acil görevleri sık sık gündeme getirdiğini öğrendik. Yöneticiler, geribildirim söz konusu olduğunda kısa vadeli meselelere odaklanmaya eğilimliydiler ve bu durum uzun vadeli ama önemli olan hedeflerin arka plana atılmasına sebep oluyordu. Sadece performans değerlendirme yaklaştığında uzun vadeli hedefler yeniden belirleniyordu. Pek tabi o zamanda gerçek bir ilerleme kaydetmek için geç kalınmış oluyordu. Ortaya çıkan sonuç da hedeflerin tutturulamaması ve genellikle de gücenme ve hayal kırıklığı gibi duyguların oluşmasıydı.

Bunların sizin ve ekibinizin başına gelmesine izin vermeyin. İyi hedef belirleme yılda bir kez yapılması gereken bir iş değildir. En iyi kurumlarda hedefler düzenli aralıklarla kontrol edilir ve gerekliyse de güncellenir. Hedefler belirlendikten sonra yıl boyunca doğru yolda olmak için performansı sürekli yönettiğinizden ve değerlendirdiğinizden emin olun.

Yazar Hakkında

David Witt, The Ken Blanchard Companies’de Program Yönetici/Direktörü olarak görev yapmaktadır. Kendisi aynı zamanda ödüllü bir araştırmacı ve Blanchard webinarlarının sunucusudur.

 

Konuya benzer diğer yazılar...

Bir Cevap Yazın