Peter Bregman ile Duygusal Cesaret Üzerine

Bu heyecan verici bölümde, Peter Bregman liderlik üzerine konuştuk. Hem liderlik hem de özgüven göstermenin, başkalarıyla bağ kurmanın ve bir amaca kendini adamanın başkalarının takip etmek isteyeceği türden bir lider haline gelmenizdeki önemine ilişkin fikirlerini paylaştı. En başarılı liderler, sadece ne yapacaklarını ve ne söyleyeceklerini bilen kişiler değildir. Onlar aynı zamanda konfor alanının dışında hareket etmeyi, risk almayı, ne söyleyip ne yapacaklarını bilmedikleri belirsizlik durumlarını da deneyimlemek isterler. Bu liderler Bregman’ın Duygusal Cesaret dediği özelliklere sahiplerdir.

Bregman, “Yapmanız gereken ama yapmadığınız bir görüşmeyi düşünün. İhtiyacınız olabilecek her türlü beceriye ve bilgiye sahipsiniz ancak bu görüşmeyi bir türlü yapmıyorsunuz. Neden? Büyük ihtimalle istemediğiniz bazı olumsuz şeyler hissetmenize yol açacağını düşünüyorsunuz. Görüşme sonunda bu kişiyle bağınız kopabilir; size kızgın bir şekilde karşılık verebilir; iletişiminizi zedeleyecek ve/veya projeyi riske atacak pasif agresif bir davranış sergileyebilirler. Doğrusu kimse böyle rahatsız hissetmeyi sevmez. Duygusal Cesaret, sizin ne kadar bildiğiniz değil; ne hissetmeyi istediğiniz ile ilgilidir.” diyor.

Duygusal Cesaretin dört unsuru vardır. Anlaması kolaydır ancak uygulaması her zaman kolay olmayabilir. Duygusal Cesareti olan bir lider olmak için yapmanız gerekenler:

  • Kendinize güvenin. Özgüven sahibi olmak için, lider olarak kim olduğunuzu anlamalı ve ne olmak istediğinize karar vermelisiniz. Geribildirim almak ve kabul etmek davranışınızı değiştirmek için kilit rol oynarken, geribildirim istemek, karanlık noktaları aydınlatmak için çok güçlü bir yoldur. Özgüven oluşturmak, liderlik stiliniz için gerekli temeli size sağlar.
  • İnsanlarla bağ kurun. Yeni bir şey öğrenme isteğiyle dinlemek, bağın kurulmaya başlandığı noktadır. Sözlerinizi tutmak ise dürüst ve uzun ömürlü bir ilişki için güven oluşturur. Gerçek başarı başkalarıyla olan bağınıza dayanır.
  • Bir amaca olan bağlılığınız. Ortak bir hedef için hem kendi hem de etrafınızdakilerin enerjisini doğru yönlendirebilecek daha büyük bir amaca odaklanmak için açık ve net, güçlü ve saygı uyandıran bir odak yaratın. Ortak bir amaca ulaşmak inanılmaz bir odaklanma gerektirir.
  • Duygusal Cesaret ile hareket edin. Konfor alanınızın dışına çıkıp olumsuz bir şey hissedeceğinizi düşünüp bundan kaçındığınızda, içinde bulunduğunuz durumun farkına varın ve ona karşı adım atın. Cesur olun ve adımlarınızı cesaretle atın. Duygusal cesaret özgüvenden, kurulan bağlar ile beslenir.

“Hatırlanması gereken kilit nokta, sizin için neyin önemli olduğunun farkında olmak ve kendi üretkenliğinizi artırmak için risk almaya istekli olmaktır. Bunlar sizin kişisel ve kurumsal sonuçlarınızda büyük etki yaratacak çünkü artık duygusal cesaret ile hareket ediyorsunuz!”

Konuya benzer diğer yazılar...

Bir Cevap Yazın