Gerçekten “Evet” Demek İstediğinizden Emin Olmak İçin 4 Adım

Belki siz de benim gibi hayır diyememekten yakınanlardansınız.  Ne zaman, “Bu işte çok iyisin….” ya da “Şu meseleyle ilgili sana gerçekten ihtiyacımız var…” gibi şeyler dense büyük bir sorumluluk hissederim ve bunun altında eziliyormuşum gibi gelir. Üstelik bununla birlikte gelen stresi de unutmayalım.

 

Son yıllarda kabul ettiğim tekliflere, projelere ve taleplere baktığımda ilginç bir şey fark ettim. Bunların hemen hepsi, ya başkalarına yardım ederek ya da koç olarak kişisel yetkinliklerimi kullanarak benim dünyaya iyi bir katkıda bulunma ihtiyacımı beslemiş.

Bununla birlikte başka bir kalıp daha fark ettim. Kabul ettiğim işlerden birinin parasal ve zamansal açıdan maliyeti yüksekti, bir diğeri iş takvimimi zora sokacak talepler doğuruyordu, bir başkası ise zorda olan ve yardıma muhtaç olan iki yakın arkadaşımla ilgiliydi… 

Bu örneklerin her birinin kesişme noktasında, öyle bir an geldi ki, zamanımı, paramı saçtığımı, gereğinden fazla araştırma yaptığımı ve stresli olduğumu hissettim. Öyle ki “Ben ne yapıyorum?” diye isyan ettim.

Şimdi hızlıca bugüne dönersek, tüm bu zorluklara direndim ve sonunda anladım ki, hayatımın profesyonel olmayan kısmında benden istenen her bir şey için bir çeşit önceliklendirme yapmam gerekiyordu. Peki sizin için durum nasıl? Buna benzer aşırı sözler verdiğinizi fark etiğiniz ve bu açmazdan kendinizi nasıl kurtaracağınızı merak ettiğiniz oldu mu? Benim gibiyseniz, Bu bana keyif verecek mi? Testini uygulamanızı öneririm. İşte bu testin 4 adımı:

  1. Sizden bir şey istendiğinde, bu talebin takviminizi, finansal durumunuzu ve esenlik hissinizi nasıl etkileyebileceğini ve sonuçlarını düşünmek için 24 saat isteyin.
  2. Kendinize sorun: Bu bana keyif mi verecek stres mi yaratacak? Hali hazırda verebildiğim iyi niyet, para ve zamandan daha fazlasını mı vermem gerekecek?
  3. İçgüdülerinize güvenin ve kendinize karşı dürüst olun. Akıllıca cevap verin.
  4. Kendiniz etrafınızda görünür bir yerde Bu bana keyif verecek mi? yazan  bir kart bulundurun. Şüpheye düştüğünüzde bu soruyu yanıtlayın.

Yukarıda bahsettiğim tecrübelerin sonuçlarına baktığımda çok güçlü bir şey oldu. İnanılmaz bir keyif hissettim. Bu, yaşam amacımı gerçekleştirmenin verdiği keyifti. Bir arkadaşımın, hedefini gerçekleştirmesi nedeniyle hissettiği mutluluğa şahit olmaktan duyduğum keyifti.

Bazen  sizden istenen bir şeyle ilgili sorumluluk almak, inanç sıçramasıdır. Bu bana keyif verecek mi? Testini gerçekleştirerek tüm kalbinizle evet dediğinizden emin olabilir, gerekli durum tespitini gerçekleştirebilirsiniz. Bazen en beklenmedik işten keyif aldığınızı fark edebilirsiniz. “Bu bana keyif verecek mi?” diye sormak her zaman bunu bulmamız gerektiğini hatırlatacak.

 

Yazar Hakkında

Patricia Sauer, The Ken Blanchard Companies Koçluk Hizmetleri takımında koçluk çözümleri ortağı olarak görev yapmaktadır.

Konuya benzer diğer yazılar...

Bir Cevap Yazın