Tasha Eurich ile Öz Farkındalığın Önemi Üzerine


Bu bölümde, Tasha Eurich Insight: The Surprising Truth About How Others See Us, How We See Ourselves, and Why the Answers Matter More Than We Think  isimli kitabındaki kavramları bizimle paylaşacak. Eurich, öz farkındalığı artırmanın –kim olduğumuzu ve başkalarının bizi nasıl gördüğünü bilmenin– işimiz ve özel hayatımızda tatmin olmuş, özgüvenli ve başarılı hissetmemize nasıl yardımcı olabileceğini açıklıyor.

“Bir organizasyonel psikolog olarak (ve aslında aynı zamanda iç güdüsel olarak da) hep öz farkındalığın çok önemli bir beceri olduğunu düşünmüşümdür. Fakat bir yönetici koçu olarak, bunun olmazsa olmaz bir beceri olduğunu fark ettim. Bunu kanıtlamak istemiştim ve böylece kavramı araştırmaya başladım.”

“Eurich’in araştırmasına göre öz farkındalık; yüksek performansın, doğru ve akıllıca seçimler yapmanın ve uzun süreli ilişkiler kurmanın temelini oluşturuyor. Ayrıca Eurich, çoğu insanın kendini gerçekten olduğu gibi göremediğini de vurguluyor. “Elimizdeki veriler gösteriyor ki, insanların %95’i kendinin farkında olduğuna inanıyor ancak gerçekte bu rakam %12 ila 15 arasında. Bunun anlamı iyi bir günde insanların %80’i kendileri hakkında (ya da kendilerine) yalan söylüyor.”

Öz farkındalığın iki parçası vardır: içsel ve dışsal. İçsel öz farkındalığın anlamı, kişinin kişilik değer, kuvvet ve zayıflıklarını bilmesidir. Dışsal öz farkındalık ise insanların dışarıdan sizi nasıl gördüğünü bilmektir. İkisi de birbirinden bağımsızdır. Bir insanın hem içsel hem dışsal farkındalığı yüksek veya düşük  olabileceği gibi; ikisinden sadece biri yüksek, diğeri düşük olabilir.

Neyse ki öz farkındalık geliştirilebilen bir beceridir ve tek gereken bunu geliştirmek için duyacağınız istektir. Kritik unsurlar arasında kendinizle ilgili varsayımlarınızı sorgulamanız ve geribildirim istemek vardır. Çok insan geribildirim duymaktan hoşlanmaz ancak bu sıkıntının üzerine gitmek, öz farkındalık macerasının ilk adımlarındandır.

Eurich “benlik kültü” dediği bir meseleyi küresel bir problem olarak nitelendiriyor. “İnsanların sosyal medyayı kullanış biçimini düşünün. Kötü haberleri paylaşmıyorlar, sadece harika olanları paylaşıyorlar. “Gerçekte olduğumuz kişiden o kadar farklı görünmek için çok çaba harcıyoruz.  Durmadan yalnızca kendisi hakkında bilgi paylaşan, kendi hakkında konuşan insanlardan mı yoksa dünyaya nasıl değer katabileceğini ve çevresindeki insanlardan neler öğrendiğine odaklanan bilgilendirici insanlardan mı olacağımızı seçebiliriz.”

İş yerlerinde insanlar sahteyse ve geribildirime açık değillerse, sadece kendine hizmet eden davranış biçimleri ortaya çıkar. Eurich’e göre en yaratıcı iş ortamları alçak gönüllü, açık, dürüst ve öğrenip gelişmek isteyen insanların bulunduklarıdır.

“Şaşırtıcı bir bulgu da kendi üzerine düşünmeye çok zaman harcayan insanlara odaklanıyor. Bu tip insanların farkındalıklarının daha yüksek olduğunu düşünürüz, değil mi? Ancak bu doğru değil. Bazı insanlar olumsuzluklar üzerine o kadar kafa patlatır ki bu durum aslında onların kendi öz farkındalıklarına zarar verir. Etkin kendi kendine düşünürken anahtar; bir şey hakkında belli bir süre düşünüp karar vermektir, kendini yiyip bitirmek değil. Örneğin, bir şeyi neden yaptığınıza odaklanmak yerine bir sonraki sefere neyi farklı yapabileceğinizi ya da ne tür bir desteğe ihtiyacınız olduğunu düşünün. Kendi kendine düşünmek, verimli bir şekilde ilerlemenizi sağlamalı.”

Bu kavramı iş ortamına uygulamak için lider, öz farkındalık davranışları için örnek teşkil etmelidir. Öncelikle, takımdakilerin her birinden geribildirim istemelidir. İnsanların dürüstçe geribildirimde bulunabilecekleri bir güven ortamı yaratmalıdır. En önemlisi, bunun yalnız tek seferlik değil, sürekli olmasını sağlamalıdır.

Eurich son bir öneride bulunuyor. “Öz farkındalığınız üzerine çalışmak, sizi iş arkadaşlarınızın %80 önüne geçirir. İşte asıl gizli bileşen bu. Bunu bir kalemde yapmak için baskı hissetmeyin. İnsanların söylediklerine açık olun.Böylece çarpıcı bir ilerleme kaydedebilirsiniz.”

 

 

Tasha Eurich Hakkında

Tasha Eurich hakkında daha fazla bilgi ve öz farkındalık üzerine olan ücretsiz testi yapmak için lütfen … sayfayı ziyaret edin.

Konuya benzer diğer yazılar...

Bir Cevap Yazın