Liderlerin Bir An Durup Düşünmeleri için 3 Sebep

Benim için fark etmemek kolay. Kendi hedef ve önceliklerime odaklandığımda diğer her şey de önemsiz görünmeye başlar. Bir işi teslim tarihine kadar yetiştirmem veya önemli bir görevi gerçekleştirmem gerekiyorsa bir yere odaklanmak elbette iyidir; ancak iş insanlara liderlik etmeye geldiğinde, bu ölümcül bir hata. Kendi gündemimle meşgul olursam, takım arkadaşlarımın ihtiyaçlarını fark edemeyip ihmal edebilirim.

Sanırım bu konuda yalnız değilim, öyle değil mi? Çoğu kişi aynı tuzağa düşüyor çünkü liderlerin yapması gerekenin bu olduğunu sanıyorlar. Liderliği; kararlar almak, bir sürü toplantıya katılmak ve görevlerini adeta bir cesaret madalyası gibi taşımak olarak görüyorlar. Lütfen sizinle flaş bir haber paylaşmama izin verin: Liderlik bu değil! Başarılı liderler başkaları için zaman ayırırlar çünkü bir liderin en iyi becerisinin erişilebilirlik olduğunu bilirler.

İyi bir “Fark edici” olmanın önemli olmadığını düşünebilirsiniz; ancak ben aksini savunuyorum. Bence bir liderin en önemli önceliklerden biridir. Böylece, odağınızın kendinizde değil, başkalarında olmasını sağlarsınız.

İyi bir fark edici olmak moralleri yükseltir. Değer verilmek, anlaşılmak ve takdir edilmek en temel insanî ihtiyaçtır. Ancak maalesef çoğu lider çalışanlarının birer insan olduğunu unuturlar.  Onları belirli bir işi yapan, faydalanılacak kaynaklar olarak görürler ve gerektiğinde değiştirilebilir parçalarmış gibi davranırlar.

İnsanları fark etmek güven oluşmasını da sağlar. Çalışanlarınızı, görevlerini yapmaya gelen işçiler olarak görmediğinizi, onları birey olarak görüp önemsediğinizi gösterin. Herkesin bir hikayesi vardır ve başarılı liderler, takım çalışanlarının hikayelerini dinlemek için zaman ayırırlar. Demek istediğim herkese sarılıp şarkılar söylemek değil; sadece basit bir ilişki kurmak. Çocukları hakkında sorular sorun, yeni fikirlere ilişkin düşüncelerini isteyin ya da arada bir öğle arasında onlarla yemek yiyin. Takımınızın güvenine sahipseniz sizi daha büyük başarılar bekler.  Ancak o güven yoksa elde edeceğiniz tek şey başarısızlıktır.

Son olarak da liderliğinizi, ancak başkalarını fark ederek sürdürebilirsiniz. Çünkü sadece bu şekilde takımınızdaki kişilerin ihtiyaçlarını karşılayabilirsiniz. Liderler, kurumda üst kademelere doğru tırmandıkça, ilk kademe çalışanlarının gerçeklerinden kopmaları kolaylaşır. İyi bir fark edici olmak, takımınız ile iletişimde kalmaktır. İyi, kötü ve çirkin; takımınızın o gün uğraşmak zorunda kaldığı durum her ne ise, bu konuya aşina olduğunuz anlamına gelir. Bu yaklaşım sayesinde, ne olduğuna ilişkin düşüncelerinize göre değil,  gerçekten ne olduğuna göre kararlar alabilirsiniz.

Sizden bana bir söz vermenizi istiyorum. Durup takımınızı düşünmek ve etrafınızda neler olduğunu fark etmek için her gün sadece 5 dakika ayırın. Birinin iyi bir iş çıkardığını görürseniz, ona bunu söyleyin. Birinin zorlandığını görürseniz, yardıma ihtiyacı olup olmadığını sorun. Takımınızda birinin morali bozuksa  “Konuşmak ister misin?” diye sorun. O kadar zor değil, tek gereken sadece biraz zaman ve çaba.

Randy Conley

@RandyConley

Konuya benzer diğer yazılar...

Bir Cevap Yazın