Whitney Johnson ile “A Takımı” Yaratmak Üzerine

Bu bölümde Whitney Johnson, Build an A-Team: Play to Their Strengths and Lead Them Up the Learning Curve adlı kitabında altını çizdiği, bağlı ve üretken bir takım yaratmanın sırlarını bizimle paylaşıyor.

Johnson, takım üyelerini öğrenme yolculuklarında desteklemek için yedi yol öneriyor:

  1. Doğru riskleri alın—Bir şeyi sırf rekabet etmek için yapmakla, çözülmesi gereken sorunu bulup çözmek arasındaki farklı takım üyelerinin anlamasına yardım edin.
  2. Öne çıkan güçlü yönlerin üzerine gidin—Takım üyelerinin iyi oldukları konuları belirlemelerine yardım edin ve bilgilerini kullanabilecekleri projelerde yer almalarına izin verin.
  3. Sınırlarınızı kucaklayın—Sınırlarını belirleyip onları dikkatli ve etraflıca inceleyen yöneticiler, takım üyelerine inovasyon için ilham verebilirler.
  4. Yetkili olmak gerektiği anlayışına meydan okuyun—Takım üyelerini, işlerin nasıl yapılacağına ilişkin yeni yollar bulmaları için cesaretlendirin. Bir işin, yıllardır spesifik bir şekilde yapılıyor olması, bunun en iyisi olduğu ve daima böyle devam edeceği anlamına gelmez.
  5. Büyümek için bazen geri, aşağı ya da yanlara adım atın—Sürekli ileriye gitmeye çalışmak, yeniliği yönetmenin her zaman en iyi yolu olmayabilir. Bazen bir adım geri gelip, diğer olasılıklara bakmanın yaratabileceği olumlu etkiyi insanların anlamasına yardım edin.
  6. Hatanın hakkını verin—Hatalardan neler öğrenebileceğinizi fark edin. Bunlar, belki de öğrenme yolculuğunda sizi ileriye taşıyacak yegâne şeyler olabilir.
  7. Keşifle hareketlenin—Takımınızı geribildirim istemeleri için cesaretlendirin. Geribildirimi gelişmelerine engel olan şeyleri keşfetmenin bir yolu olarak gösterin.

The Ken Blanchard Companies Hakkında

Yönetim eğitimi konusunda global lider olan The Ken Blanchard Companies, neredeyse 40 yıldır dünyanın her yerinde yılda 150.000 yöneticiyi eğiterek dünyanın en iyi yöneticilerini yetiştiriyor. Blanchard; dünya çapında en çok öğretilen liderlik modeli SLII ile sadece Fortune 500 listesindeki şirketlerin değil, orta ölçekli firmaların, devlet kurumlarının, eğitim ve kâr amacı gütmeyen kurumların da çözüm ortağıdır.

Whitney Johnson Hakkında

Whitney Johnson hakkında daha fazla bilgi için www.whitneyjohnson.com ‘u ziyaret edebilirsiniz. www.whitneyjohnson.com/diagnostic sayfasını ziyaret ederek S-Öğrenme Eğrisi üzerinde nerede olduğunuzu görmek için testi uygulayabilirsiniz.

Konuya benzer diğer yazılar...

Bir Cevap Yazın