Yüksek Performans Alışkanlıkları: Brendon Burchard ile Olağanüstü Performansa Sahip İnsanların Bu Dönüşümü Nasıl Yaşadıkları Üzerine

Bu haftaki podcast’te Brendon Burchard bazı insanların nasıl ve neden diğerlerinden daha yüksek performans gösterdiklerini dinleyeceksiniz. Kitabı High Performance Habits (Yüksek Performans Alışkanlıkları)’te özel ve profesyonel hayatlarında uzun dönem başarıyı sürdürmek için başarılı insanların uyguladıkları altı alışkanlığı anlatıyor.

  1. Açıklığa kavuşturmayı isterler. Başarılı insanlar her zaman netlik ararlar. Meraklıdırlar ve sorular sorarlar. Başkaları tarafından nasıl algılandıklarını anlamak isterler ve yaratmak istedikleri farklar hakkında da açıktırlar.
  2. Enerji yaratırlar. Günümüzde çok fazla zihinsel, duygusal ve ruhsal tükenmişlik var. Bu yüzden de hepimiz kendi enerjimizin kontrolünü elimize almalıyız. Yüksek performans sergileyenler, meditasyon ya da esenlik uygulamaları gibi alışkanlıklar edinerek enerjilerini artırırlar. Gerginliklerini düşürmek için egzersiz yaparlar, yeni bir proje veya etkinliğe başlamadan önce niyetlerini belirlerler. Bedenlerini ve zihinlerini yeniden kuvvetlendirmek, yaratıcılıklarını ve odaklarını artırmak için mola verirler.
  3. Gerekliliği ortaya koyarlar. Yüksek performans sergileyenler, iyi bir iş ortaya çıkarmak için kendilerini ortaya koyarlar. Her durumdan önce uzmanlaşmanın neden önemli olduğunu tanımlarlar ve kendileri üzerindeki psikolojik baskıyı artırırlar. Kim ve ne için performans sergilediklerini bilirler ve en iyisini ortaya koymak için çaba sarf ederler.
  4. Üretkenliği artırırlar. Üretkenliği artırmanın anahtarı odaklanmaktır. Yüksek performans sergileyenler; işlerini, yapılacak işler listesinden birini silmek için yapmazlar. Yapmaları gereken en önemli işleri daima belirlerler ve kritik hedeflere ulaşmak için gereken zamanı da o önemli işleri bilerek ayırırlar.
  5. Etki yaratırlar. Olanlar hakkında farklı düşünmelerini ve kendilerine meydan okumalarını isteyerek insanları etkilerler. Hayatınızda sizi etkileyen birini düşünün. Muhtemelen gelişmenize vesile olacak biçimde size meydan okumuştur.
  6. Cesaret gösterirler. Cesaret göstermek, Herkül gibi olmak anlamına gelmek zorunda değil. Her gün pratik biçimde yapılan bazı şeyler insanların daha iyi performans göstermesine yardım edebilir. Kendi adına konuşmak, size göre doğru olanı söylemek ve başkaları hakkında da doğru bildiğinizi söylemek cesaret göstergeleridir.

Burchard’ın açıkladığı gibi “Performansınızı en çok etkileyen faktörler herkesin kabul ettiği şeyler olabilir ama bu herkes tarafından uygulandıkları anlamına gelmiyor. Sizi olağanüstü kılan şeyleri belirlemeli ve daha başarılı olmanıza yardım edecek alışkanlıkları edinmelisiniz.”

Brendon Burchard Hakkında

Brendon Burchard hakkında daha fazla bilgi için www.brendon.com ziyaret ediniz.

 

Konuya benzer diğer yazılar...

Bir Cevap Yazın