Gününüzü Aydınlatacak 3 Zihniyet

Daha önce Norman Vincent Peale ve hayatımda bıraktığı olumlu etkiden bir çok kez bahsetmiştim. Onun bu sözünü çok sever ve sık sık sabahları güne başlarken kendime okurum:

“Gençlikten yaşlılığa kadar, tüm hayatımız boyunca, heyecan duymak için  yaşıyoruz, bu dünya hakkında doyumsuz merak sahibi olmak için. Aldous Huxley bir keresinde ‘Dehanın sırrı, çocuk ruhunu ileri yaşlara taşıyabilmek, yani heyecanını hiç kaybetmemektir,’ demişti. Buna ben de inanıyorum. Burada olmamızın amacı aynı zamanda canı gönülden, alçak gönüllülükle, samimiyetle arkadaş canlısı bir tavır sergileyerek başkalarına yardım etmek. Her insan bir amaç için doğmuştur. Her birimizin içinde, özünde tanrı vergisi bir potansiyeli var. Ve hayatı doya doya yaşamak için buradaysak bu potansiyeli keşfetmeliyiz.”

Bu sözü bir çok sebepten seviyorum ve hepsi de günlük pozitif bir zihniyet sahibi olmakla ilgili.

  • İlk olarak, çocuk ruhunu ileri yaşlara taşıma fikrini çok seviyorum. Kıyafetleri dar gelmiş gibi hareket eden ve etrafta mutsuzca dolaşan yetişkinleri görünce çok üzülüyorum. Budala ve meraklı olmayı seviyorum. Böylesi benim için çok daha eğlenceli – ve umarım etrafımdaki insanlar için de öyledir. Her zaman söylerim, kendimizi hafife ama yaptığımız işi ciddiye almalıyız. 95 yaşındaki “mezuniyetine” kadar Norman’ın gözlerindeki ışıltı ve çocuksu gülümsemesi yüzünden hiç eksik olmadı.
  • Arkadaş canlısı tavır sergilemenin ise çok çok önemli olduğuna inanıyorum. Norman’ın uzun yıllar en çok satan olarak listelerde kalan kitabı “Olumlu Düşüncenin Gücü” nün arkasındaki felsefenin temelini bu oluşturuyor. Onu ne zaman arasam şarkı söyler gibi olan sesiyle bana yanıt verirdi: “Geçen gün Ruth’a da diyordum, hayatlarımızdaki tek sıkıntı Ken ve Margie’yi yeteri kadar sık görmememiz.”
  • Son olarak da herkesin kendi hayat amacını bulmasının çok önemli olduğunu düşünüyorum. Neden buradayız? Hayatı nasıl dopdolu yaşar; ailemize, arkadaşlarımıza ve iş arkadaşlarımız, kurumumuz ve dahil olduğumuz topluluklara ve belki de bir hayır kurumu ve insanlar için nasıl daha faydalı olabiliriz? Başkalarına hizmet ve yardım etmek , gerçekten hayatı daha olumlu ve anlamlı kılar.

Her yeni güne, olumlu bir zihniyet, çocuksu bir ruh, arkadaş canlısı bir tavır ve başkalarına hizmeti de içeren bir amaç ile gözlerinizi açın. Böylece hem sizin, hem de etrafınızdakilerin günleri çok daha aydınlık ve parlak olacak!

 

Ken Blanchard

Konuya benzer diğer yazılar...

Bir Cevap Yazın