Kendi Kişisel Amacınızı Yazmak

Cep telefonlarımız, e-postalarımız ve iş teslim tarihleri derken kendimizi kaptırıyoruz ve çoğunlukla da bir adım geri atıp büyük resme bakmayı unutuyoruz. O zaman siz de bu yazıyı okurken bir dakika durun ve kendinize şu soruları sorun:

  • Neden buradayım?
  • Dünyada gerçekten ne olmak istiyorum?
  • Bu konuda nasıl gidiyorum?

Tıpkı bir kurum gibi bireyler de açık bir amaca ve ne iş yaptığını bilmeye ihtiyaç duyar.  Buna rağmen çok az insanın hayat amaçlarıyla ilgili net bir fikri vardır. Eğer hayatınızda ne yapmak istediğinizi bilmiyorsanız, zamanınızı  doğru kullanmakla ilgili kararları nasıl alabilirsiniz?

Size sunacağım basit, dört aşamalı süreç ile hayat amacınızın güzel bir taslağını çıkarabilirsiniz.

1.Adım: Kim Olduğunuzu Tarif Edin. Size özel becerilerinizi veya karakteristik özelliklerinizi tanımlayan iki veya üç isim veya ifade düşünün. Örneğin sanatçı, bilim insanı, şakacı, kaşif, yazar  gibi farklı nitelikler seçebilirsiniz.

2.Adım: Başkalarını Nasıl Etkilediğinizi Düşünün. Çevrenizi nasıl etkilediğinizi tarif eden birkaç fiil düşünün. Örneğin,  cesaret vermek, planlamak, etkilemek, ilham vermek, eğitmek gibi filler seçebilirsiniz. Bunlar sizin çevrenizdeki insanları nasıl etkilediğinizi tasvir edecek.

3.Adım: İdeal Dünyanızı Tarif Edin. İdeal dünyanızın resmini çizin. Sizin ideal dünyanız, doğal hayatın korunduğu ve gelecek nesillere sağlıklı bir çevrenin bırakıldığı bir yer veya insanların çevrelerine baktıklarında güzellikleri fark edebildikleri bir yer olabilir. hedeflerine ulaşarak mutlu olduğu, çocuklara iyi bakıldığı ya da çevrenin sağlıklı olduğu bir dünya olabilir.

4.Adım: Hepsini Bir Araya Getirin. Şimdi de yukarıda belirttiğiniz iki ismi, kullandığınız iki fiili, ideal dünyanızı birleştirin. Hayatınızın amacı ifadesi için elinizde güzel bir başlangıç var artık. Örneğin, hayat amacınız:

“İnsanlara cesaret verip etkilemek için bir bilim insanı ve yazar olmak istiyorum. Böylece doğal hayatı ve gelecek nesillere sağlıklı bir çevre bırakmaları için insanları etkileyebilirim.”

Bir başkası da hayat amacını şu şekilde yazabilir:

“ Olaylara farklı bakmak için ilham veren ve insanları uyandıran bir sanatçı ve vizyoner olmak. Böylece içinde yaşadıkları dünyanın güzelliğini görebilirler. ”

Bu süreçte büyük düşünmek ve hayal etmekte özgürsünüz. Hayal ettiğiniz bu hayat amacınıza ulaşamayacağınızı düşünüp üzülmeyin, hepimiz ideallerimize her zaman ulaşamayabiliyoruz. Yazarken korkularınızı ve güvensizliklerinizi bir kenara bırakın. Nelson Mandela’nın söylediği gibi:

“Yaşayabileceğinizden daha azına razı geldiğiniz bir hayatta tutku yoktur.”

Hayat amacınızı belirlemek,  kişisel vizyonunuzu yaratacağınız sürecin ilk adımıdır. Gelecek yazılarda ikinci  ve üçüncü adımdan da bahsedeceğim. Bunlar mirasınızı bırakmak ve değerlerinizi belirlemek. Gelecek yazıları takip etmeyi unutmayın!

Ken Blanchard

 

 

Konuya benzer diğer yazılar...

Bir Cevap Yazın