Etkiyi Hayata Geçirmek

Bu bölümde Craig Weber güçlü iletişim becerilerinin  sağlıklı iş ortamları yaratarak nasıl etkin liderliği artırdığını açıklıyor.

Weber, “İlk adım farkındalık. Kişinin, görüşmeler esnasında karşısındakine nasıl tepki verdiğinin farkında olması gerekir,” şeklinde açıklıyor. İnsanlar bir kere bu farkındalığa eriştiğinde, verecekleri yanıtlar konusunda daha düşünceli olarak, görüşmelerin daha olumlu bir çerçevede devam etmesine yardımcı olabilir.

İkinci adım yeni bir düşünce şeklini kabullenmektir. İnsanlar haklı olduklarını kabul ettirmek isterken egolarının ortaya çıkmasına izin verirler. Maalesef bunun da pek faydası olmaz. Bir görüşmenin amacı, doğru karar vermek için birlikte çalışmak hedefiyle, bir konunun net olarak anlaşılmasını sağlamak ve (ileriye doğru) devam etmektir. Bunu yapabilmek için öğrenme zihniyetini geliştirmeniz gerekir.

Üçüncü adım ise samimiyet ve merak becerilerini öğrenmektir. Samimiyet, fikrini çok açık bir şekilde dile getirmek ve onun arkasındaki düşünceyi açıklamayı da içerir. Merak ise fikirlerini ve teorilerini diğer kişiler ile test ederek, düşünme sürecinizdeki kör nokta ve hataları öğrenmeye çalışmaktır.  Aynı zamanda başkalarının yorum ve fikirleri hakkında netlik isteyip elde etme becerisini de içerir.

Weber, iletişim becerilerinizin belli alanlarında çalışmak için kişisel bir plan hazırlamanızı öneriyor. Davranışlarınızın farkında olun, her görüşmeye öğrenme zihniyeti ile başlayın ve sonra da samimiyet ve merak becerilerinizi kullanın. Weber, herkesin hem işte hem de evde basit bir şekilde iletişim becerilerini geliştirerek fark yaratabilecek güce sahip olduğunu fark etmesini istiyor.

Craig Weber hakkında daha fazla bilgi için https://www.weberconsultinggroup.net/conversational-capacity/ tıklayınız.

Konuya benzer diğer yazılar...

Bir Cevap Yazın